Trigonopterus sampuragensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trigonopterus sampuragensis
Riedel, 2019
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

krytoryjki

Rodzaj

Trigonopterus

Gatunek

Trigonopterus sampuragensis

Trigonopterus sampuragensisgatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny krytoryjków.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2019 roku przez Alexandra Riedela na łamach „ZooKeys”. Współautorem publikacji jest Raden Pramesa Narakusumo. Jako miejsce typowe wskazano górę Sampuranga w Pendolo w kabupatenie Poso w indonezyjskiej prowincji Celebes Środkowy. Epitet gatunkowy pochodzi od lokalizacji typowej[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 3,2 do 3,4 mm, wysklepionym, w zarysie prawie jajowatym z bardzo słabym przewężeniem między przedpleczem a pokrywami, ubarwionym czarno z rdzawymi czułkami i ciemnordzawymi stopami. Ryjek samca zaopatrzony jest w listewkę środkową i parę listewek przyśrodkowych. Powierzchnia przedplecza jest gęsto i drobno punktowana. Pokrywy mają bezładne i małe punktowanie oraz słabo zaznaczone rzędy; w rzędzie ósmym na barku obecne są większe punkty. Listewki przednio-brzuszne na udach wszystkich par kończą się ostrym ząbkiem; te na udach środkowych i tylnych są karbowane. Tylna para odnóży ma na udach przedwierzchołkową łatkę strydulacyjną oraz nieząbkowaną krawędź grzbietowo-tylną. Genitalia samca mają prącie o bokach prawie równoległych oraz szczycie zaokrąglonym i pozbawionym szczecinek. Aparat przenoszący jest podparty sklerytem lirowatym, a przewód wytryskowy nie jest wyposażony w bulbus[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Ryjkowiec ten zasiedla górskie lasy. Spotykany jest na rzędnych od 930 do 1050 m n.p.m. Bytuje na listowiu roślinności[1].

Owad orientalny, endemiczny dla Celebesu, znany tylko z lokalizacji typowej w prowincji Celebes Środkowy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Alexander Riedel, Raden Pramesa Narakusumo. One hundred and three new species of Trigonopterus weevils from Sulawesi. „Zookeys”. 828, s. 1–153, 2019. DOI: 10.3897/zookeys.828.32200.