Trigonopterus tolitoliensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trigonopterus tolitoliensis
Narakusumo et Riedel, 2021
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

ryjkowce

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

krytoryjki

Rodzaj

Trigonopterus

Gatunek

Trigonopterus tolitoliensis

Trigonopterus tolitoliensisgatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny krytoryjków.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2021 roku przez Radena P. Narakusumo i Alexandra Riedela na łamach „ZooKeys”. Jako miejsce typowe wskazano górę Dako w kabupatenie Tolitoli w indonezyjskiej prowincji Celebes Środkowy. Epitet gatunkowy pochodzi od miejsca typowego[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 2,1 do 3,2 mm, wysklepionym, w zarysie prawie jajowatym ze słabym przewężeniem między przedpleczem a pokrywami, ubarwionym czarno z rdzawymi czułkami i ciemnordzawymi odnóżami. Ryjek samca zaopatrzony jest w listewkę środkową i parę listewek przyśrodkowych. Epistom jest niewyraźny. Powierzchnia przedplecza oprócz linii środkowej jest gęsto punktowana. Pokrywy mają rzędy z małymi punktami; w ósmym rzędzie na barkach obecnych jest sześć punktów grubszych. Wszystkie odnóża mają uda pozbawione ząbków, zaopatrzone w wyraźne listewki przednio-brzuszne. Tylna para odnóży ma na udach przedwierzchołkową łatkę strydulacyjną i karbowaną krawędź tylno-grzbietową. Genitalia samca mają prącie o bokach prawie równoległych i symetrycznym, skąpo oszczecinionym szczycie z prawie kanciastą wypustką pośrodkową. Aparat przenoszący jest Y-kształtny. Przewód wytryskowy nie jest wyposażony bulbus[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Ryjkowiec ten zasiedla górskie lasy. Spotykany jest na rzędnych od 830 do 1250 m n.p.m. Bytuje na listowiu roślinności[1].

Owad orientalny, endemiczny dla Celebesu, znany tylko z lokalizacji typowej w prowincji Celebes Środkowy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d R.P. Narakusumo, A. Riedel. Twenty-eight new species of Trigonopterus Fauvel (Coleoptera, Curculionidae) from Central Sulawesi. „Zookeys”. 1065ː, s. 29–79, 2021. DOI: 10.3897/zookeys.1065.71680.