Trigonopterus unyil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trigonopterus unyil
Narakusumo et Riedel, 2021
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

ryjkowce

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

krytoryjki

Rodzaj

Trigonopterus

Gatunek

Trigonopterus unyil

Trigonopterus unyilgatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny krytoryjków.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2021 roku przez Radena P. Narakusumo i Alexandra Riedela na łamach „ZooKeys”. Jako miejsce typowe wskazano górę Pompangeo w Matako kabupatenie Tojo Una-Una w indonezyjskiej prowincji Celebes Środkowy. Epitet gatunkowy pochodzi od pacynki z indonezyjskiego serialu telewizyjnego Si Unyil[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 1,4 do 1,7 mm, wysklepionym, w zarysie prawie jajowatym z przewężeniem między przedpleczem a pokrywami, ubarwionym rdzawo z czarnym tułowiem i częściowo zaczernionymi pokrywami. Epistom samca ma poprzeczną, kątowo załamaną listewkę w tyle, formującą ząbek środkowy. Powierzchnia przedplecza jest grubo punktowana i siateczkowana. Pokrywy mają zaznaczone łuskami rzędy i żeberkowate międzyrzędy. Na wszystkich udach obecny jest ząbek. Tylna para odnóży ma na udach przedwierzchołkową łatkę strydulacyjną. Genitalia samca mają prącie o bokach prawie równoległych, a szczycie skąpo porośniętym szczecinkami, zaokrąglonym ze szpicem pośrodku. Aparat przenoszący jest ząbkowaty i wsparty parą klamrowatych sklerytów, a przewód wytryskowy ma wyraźny bulbus[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Ryjkowiec ten zasiedla górskie lasy. Spotykany jest na rzędnych od 1900 do 2000 m n.p.m. Bytuje w ściółce[1].

Owad orientalny, endemiczny dla Celebesu, znany tylko z lokalizacji typowej w prowincji Celebes Środkowy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d R.P. Narakusumo, A. Riedel. Twenty-eight new species of Trigonopterus Fauvel (Coleoptera, Curculionidae) from Central Sulawesi. „Zookeys”. 1065ː, s. 29–79, 2021. DOI: 10.3897/zookeys.1065.71680.