Przejdź do zawartości

Troja (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Olos88 (dyskusja | edycje) o 14:35, 2 wrz 2009. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa}}}
[[Plik:{{{zdjęcie}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis zdjęcia}}}]]
{{{opis zdjęcia}}}
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

{{{lokalizacja}}}

{{{rodzaj cieku}}}
Długość 40 km
Spadek

{{{spadek}}}

Powierzchnia zlewni

{{{powierzchnia zlewni}}} km²

Średni przepływ

{{{średni przepływ}}} m³/s {{{miejsce przepływu}}}

Źródło
Miejsce {{{źródło: miejsce}}}
Wysokość

{{{źródło: wysokość}}}

Współrzędne

Nieprawidłowe parametry: {{{{źródło: współrzędne}}}|type:landmark}

Ujście
Recypient Psina
Miejsce

{{{ujście: miejsce}}}

Wysokość

{{{ujście: wysokość}}}

Współrzędne

Nieprawidłowe parametry: {{{{ujście: współrzędne}}}|type:landmark}

Mapa
[[Plik:{{{mapa}}}|240x240px|alt=Mapa rzeki|]]
{{{opis mapy}}}
Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{źródło: współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{ujście: współrzędne}}}}

Troja niewielka rzeka w województwach opolskim i śląskim, prawy najdłuższy dopływ Psiny, nad Troją leży miasto Kietrz.

Rzeka przepływa przez kilka wsi powiatu głubczyckiego a także przez cześć województwa śląskiego gdzie ma swoje ujście.Jest rzeką periodyczną zasilaną w ciągu całego roku wodami podziemnymi, a okresowo deszczowymi i roztopowymi. Troja ma swoje źródło w okolicach Pietrowic Głubczyckich. Rzeka nie posiada znaczących dopływów, a za największe dopływy można uznać kilka małych cieków wodnych i strug. W 1997 roku wykonano prace mające na celu poszerzenie i pogłębienie koryta rzeki. Dzięki tym zabiegom podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku rzeka nie wystąpiła z brzegów, wcześniej jednak kilkukrotnie zalewała część miasta Kietrz (lata 1995 - 1996).

W miejscowości Włodzienin trwają prace przy budowie zbiornika retencyjnego, ponieważ przy większych opadach deszczu, bądź nagłych roztopach, następuje gwałtowny przybór wód w korycie. Jego głównym zadaniem będzie ochrona od powodzi terenów położonych w dolinie rzeki Troi poniżej zbiornika. Po wybudowaniu zbiornika nastąpi redukcja fali powodziowej - co najmniej o 25% i przesunięcie kulminacji fali o 16 godzin, co zwiększy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe gmin Branice i Kietrz. Zbiornik ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu głubczyckiego, ograniczyć wpływ ogromnych ilości wody do Odry podczas wysokich stanów wody, a także stanowić atrakcje turystyczną.

Od roku 1996 rzeka nie wystąpiła z brzegów. Od tamtej pory wysokie stany wód notowano jedynie podczas nawałnicy jaka przeszła nad miastem w roku 2004, a także podczas roztopów śniegu w roku 2005. Podczas roztopów wystąpiły jedynie lokalne podtopienia, a także zalanie niewielkiego obszaru pól uprawnych. Wysoki stan wody w rzece, jednak bez konsekwencji, można było jeszcze odnotować podczas kilkudniowych intensywnych opadów deszczu występujących w całej południowej Polsce we wrześniu 2007 roku.

Szablon:Stub