Trylma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Plansza do gry w trylmę

Trylmagra planszowa wieloosobowa na planszy w kształcie gwiazdy sześcioramiennej. Nazywana "chińskimi warcabami", nie pochodzi jednak z Chin[1] - została stworzona w 1892 roku w Niemczech jako modyfikacja halmy[2].

Gra rozgrywana jest na planszy w kształcie gwiazdy sześcioramiennej[3]. Może brać w niej udział dwóch, trzech, czterech lub sześciu graczy. Gra ma wiele wariantów. W podstawowym z nich gracze posiadają po równą liczbę pionków (10 lub 15 w zależności od liczby graczy). Celem gry jest przeprowadzenie swoich pionków do przeciwległego narożnika planszy. Można przesuwać pionek o jedno pole albo przeskakiwać sąsiadujące pionki. Po przeskoczeniu jednego pionka można przeskoczyć kolejny. Nie ma zbijania pionów przeciwnika a wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy przeprowadzi wszystkie swoje pionki. Pozostali gracze kontynuują grę aż wszyscy skończą.

Istnieją również alternatywne reguły. Przykładowo każdy z graczy posiada po dziesięć pionków, przesuwanych za pomocą rzutu kością. Wszystkie pionki poruszają się w jednym kierunku; postawienie pionka w polu zajętym przez przeciwnika eliminuje jego pionek z gry. Wygrywa ten, który na mecie zgromadzi najwięcej pionków[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CHIŃSKIE WARCABY – TRYLMA (CHINESE CHECKERS). gryplanszowe.pl. [dostęp 2010-08-31]. (pol.).
  2. History of Chinese Checkers. playchinesecheckers.com. [dostęp 2010-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 sierpnia 2010)]. (ang.).
  3. Chinese Checkers [online], Wersja online, KiziMizi.pl.
  4. Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005, s. 277. ISBN 83-05-13407-5.