Tu Es Petrus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tu Es Petrus
Album koncertowy Piotra Rubika
Wydany 1 maja 2005
Gatunek pop
Wytwórnia Universal Music Poland
Album po albumie

Tu Es Petrus (łac. Ty jesteś Skałą) – oratorium stworzone na cześć Jana Pawła II i ukończone tuż po jego śmierci. Autorem słów oratorium jest krakowski literat Zbigniew Książek, natomiast muzykę skomponował Piotr Rubik. "Tu Es Petrus" jest drugą częścią, powstałego z inicjatywy prezydenta miasta Kielc (wcześniej wojewody świętokrzyskiego) Wojciecha Lubawskiego, Tryptyku Świętokrzyskiego (Tryptyku Kieleckiego).

Cytując autora tekstów oratorium Zbigniewa Książka:

"Tu Es Petrus" to poetycka opowieść o trzech najważniejszych tajemnicach tego świata. Te tajemnice to Tajemnica Stworzenia, Tajemnica Krzyża i Tajemnica Miłości.
"Tu Es Petrus" to jednocześnie poetycka opowieść o trzech największych problemach XXI wieku. Te problemy to głód obok bogactwa, wojny w opozycji do pokoju i nienawiść w ludzkich sercach obok pragnienia ładu serca.
"Tu Es Petrus" to poetycka opowieść o następcy Piotra – Janie Pawle II, któremu przyszło w swoim życiu i pontyfikacie zmierzyć się z powyższymi kwestiami. O Papieżu, który podążył drogą Ukrzyżowanego i z pokorą poniósł krzyż cierpienia, krzyż życia, krzyż wiary i krzyż bólu.

Premiera oratorium "Tu Es Petrus" miała miejsce 14 maja 2005 r. w Amfiteatrze na Kadzielni w Kielcach. W trakcie koncertu wystąpili: Piotr Rubik jako dyrygent, Dorota Jarema, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski i Janusz Radek jako soliści, Igor Michalski w roli narratora oraz Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej i Chór Kameralny "Fermata" przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. W późniejszym okresie jako soliści sporadycznie występowali również Małgorzata Markiewicz, Jacek Janiszewski i Andrzej Kozłowski.

2 lipca 2005 roku odbyła się premiera teledysku pochodzącej z oratorium "Tu Es Petrus" piosenki "Niech mówią, że to nie jest miłość". 20 sierpnia zdobyła ona pierwsze miejsce i tytuł przeboju lata na Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2005 roku.

Płyta z nagraniem oratorium rozeszła się już w ponad 100 tysiącach egzemplarzy, za co Zbigniew Książek i Piotr Rubik zostali uhonorowani przez korporację Universal Polska podwójną platynową płytą. 18 maja 2006 roku twórcy odebrali trofeum podczas kieleckiego koncertu "W hołdzie Janowi Pawłowi II" zorganizowanego z okazji przypadającej tego dnia rocznicy urodzin papieża-Polaka.

2 czerwca 2006 na 43 Krajowym Festiwalu Piosenki PolskiejOpole 2006” płyta z nagraniem oratorium zdobyła Superjedynki w kategoriach najlepsza płyta literacka oraz laureat laureatów.

Lista utworów[edytuj]

CD1
Prolog:
  1. Tu Es Petrus (śpiewają wszyscy soliści)
Część I – Pater Noster-Ojcze Nasz:
  2. Ludzie to Adam i Ewa (śpiewa Dorota Jarema i Przemysław Branny)
  3. Zdumienie (śpiewa Janusz Radek)
  4. Tak bowiem Bóg (śpiewa Joanna Słowińska i Maciej Miecznikowski)
  5. Strumień (śpiewa Olga Szomańska)
  6. Intermezzo I
Cześć II – Litania z czterema porami roku:
  7. Litania z czterema porami roku (śpiewają wszyscy soliści)
Część III – Ecce Homo-Oto człowiek:
  8. Ten który zdradził (śpiewa Joanna Słowińska i Przemysław Branny)
  9. Ten który się zaparł (śpiewa Joanna Słowińska)
10. Ten który nie uwierzył (śpiewa Dorota Jarema i Maciej Miecznikowski)
11. Ten który nie poznał (śpiewa Przemysław Branny)

CD2
  1. Intermezzo II
Część IV – Litania za niosących śmierć:
  2. Litania za niosących śmierć (śpiewają wszyscy soliści)
Część V – Takiej miłości nikt im nie może dać, tylko Pan Bóg:
  3. Miłość to wierność wyborowi (śpiewa Olga Szomańska i Janusz Radek)
  4. Jedenaste (śpiewa Maciej Miecznikowski)
  5. Niech mówią, że to nie jest miłość (śpiewa Olga Szomańska i Przemysław Branny)
  6. Będziesz miłował (śpiewa Dorota Jarema)
Część VI – Litania do każdziutkiego na ziemi:
  7. Litania do każdziutkiego na ziemi (śpiewają wszyscy soliści)
Epilog:
  8. Tu Es Petrus (śpiewają wszyscy soliści)

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]