Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
KFPP Opole
Pełna nazwa Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
Nazwa angielska The National Festival of Polish Song in Opole
Lokalizacja Opole
Aktywność w latach 1963–1981, od 1983
Organizator Polskie Radio, Telewizja Polska
Strona internetowa festiwalu

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP Opole) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu, w 2010 roku festiwal odbył się w dniach 10-12 września. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

Pomnik poświęcony pomysłodawcom festiwalu

Tradycyjnie w czasie KFPP dokonywany jest przegląd osiągnięć mijającego sezonu (koncert Superjedynki), prezentacja utworów premierowych (koncert Premiery), konkurs debiutów estradowych (koncert Debiuty) a także przegląd kabaretów (Kabareton). Od momentu swojego powstania jest to najważniejszy festiwal polskiej piosenki, cieszący się niesłabnącym prestiżem wśród krajowych wykonawców. Równolegle organizowano, posiadający formułę festiwalu międzynarodowego, festiwal piosenki w Sopocie.

Do 2005 w formule trzydniowej (zwykle: piątek, sobota, niedziela), a od 2011 w formule dwudniowej (piątek i sobota). Od 2013 roku festiwal ponownie trwa trzy dni.

KFPP OPOLE posiada swój sygnał, skomponowany przez Bogusława Klimczuka, który otwiera festiwal oraz rozpoczyna każdy koncert.

Nagrody[edytuj]

Głównymi nagrodami festiwalu są obecnie:

  • Karolinka – Nagroda im. Anny Jantar, za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie Debiuty (najbardziej charakterystyczna dla tego festiwalu), dawniej przyznawana przez jury, obecnie wybierana podczas głosowania telewidzów:
  • Grand Prix – nagroda prezesa TVP dla zasłużonych wykonawców, autorów tekstu, kompozytorów, przyznawana za całokształt twórczości
  • Super Premiera – Nagroda im. Karola Musioła – za najlepszą premierową piosenkę, dawniej przyznawana przez jury, obecnie wybierana podczas głosowania telewidzów.
  • Kryształowy Kamerton – nagroda dla najlepszego autora/kompozytora.
  • Superjedynka – nagroda przyznawana od 2000, w różnych kategoriach (m.in. najlepszy wokalista, wokalistka, zespół, piosenka, płyta pop, płyta rock, płyta hip-hop, płyta alternatywna, teledysk, wydarzenie muzyczne roku).
  • Artysta bez granic – nagroda dla najpopularniejszego polskiego wykonawcy za granicą przyznawana przez TVP Polonia.
  • Nagroda Dziennikarzy i Fotoreporterów akredytowanych przy KFPP – nagroda przyznawana przez grono dziennikarzy i fotoreporterów wedle ich uznania.

Historia[edytuj]

Festiwal powstał w 1963 z inicjatywy dziennikarzy, Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa, oraz gospodarza Opola, Karola Musioła.

Pierwszy KFPP w Opolu został zorganizowany w nowo budowanym amfiteatrze 19 czerwca 1963 roku. Od następnego 1964 roku głównymi organizatorami festiwalu zostały: Komitet "Polskie Radio i Telewizja", oraz Towarzystwo Przyjaciół Opola, a główne koncerty (nie licząc amfiteatru) odbyły się w Szkole Muzycznej i Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, oraz jako towarzyszące festiwalowi w różnych salach klubowych miasta Opola. Od tego czasu tylko raz, w roku 1982 festiwal nie odbył się z powodu wprowadzenia stanu wojennego.

XLV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej "Opole 2008" odbył się w dniach 13-15 czerwca 2008. Jubileuszowy – pięćdziesiąty – Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbył się w dniach 14-16 czerwca 2013.

Edycje KFPP w Opolu[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]