Tuba romana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tuba romana
ang. roman tuba
ilustracja
Klasyfikacja naukowa
Aerofon wolny
Klasyfikacja popularna
dęty blaszany
Podobne instrumenty

Tuba romanarzymska tuba, instrument przypominający trąbkę, najważniejszy z rzymskich instrumentów dętych blaszanych[1].

Składała się z prostego cylindra z brązu lub mosiądzu (rzadziej z żelaza lub kości słoniowej), z lekko rozszerzoną czarą głosową, o długości około 1,2 do 1,5 metra[1][2]. Zwykle miała odłączany ustnik z rogu lub kości słoniowej[1].

Kilka klasycznych odniesień do instrumentu jako „terribilis” lub „rauca” sugeruje, że jego brzmienie musiało być bardziej ostre niż brzmienie współczesnej trąbki. Podobne instrumenty istniały w starożytnej Grecji, Izraelu i Egipcie, ale rzymska wersja pochodzi bezpośrednio od Etrusków[1].

Romańska tuba miała zasadniczo wojskowe zastosowanie. Używana była do dawania sygnałów podczas bitew, do ataku i do odwrotu, ale też przy opuszczaniu obozu, podczas zmiany warty i itp.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Publikacja o płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji James W. McKinnon: Tuba (ii) (ang.). W: Oxford Music Online. Grove Music Online [on-line]. 2001-01-20. [dostęp 2019-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-26)]. via Oxford University Press.
  2. a b Publikacja o płatnym dostępie – wymagana płatna rejestracja lub wykupienie subskrypcji Renato Meucci. Roman Military Instruments and the Lituus. „The Galpin Society Journal”. Vol. 42, s. 85-97, 1989. DOI: 10.2307/842625 (ang.).