Tudhalija IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Tudhaliji IV. Zobacz też: innych władców o tym imieniu.
Tudhalija IV
Ilustracja
Płaskorzeźba Tudhalijasa w Yazılıkaya pod Hattusą
król hetycki
Okres od 1237 p.n.e.
do 1209 p.n.e.
Poprzednik Hattusili III
Następca Arnuwanda III
Dane biograficzne
Ojciec Hattusili III
Matka Putuhepa
Rodzeństwo Nerikkaili,
Maathorneferure
Dzieci Arnuwanda III,
Suppiluliuma II

Tudhalija IV, Tudhalijas IV – król Hetytów, rządził w latach 1237 p.n.e.-1209 p.n.e. Był młodszym synem króla Hattusili III i królowej Paduhepy. Jego siostrą była Maathorneferure, jedna z żon faraona Ramzesa II.

Tudhalija urodził się prawdopodobnie na dworze swojego ojca w Hattusa, kiedy ten był jeszcze zarządcą tego miasta, w czasie rządów Muwatalli II. Jego starszym bratem był książę Nerikkaili, a jego dobrym przyjacielem - Kurunta (co było bardzo na rękę Hattusilisowi).

Po tym jak Hattusilis został królem Hetytów i zawarł przymierze z Ulmi-Tessup, młodszym dzieckiem Muwatalli II (najprawdopobniej córką, która musiała poślubić Kuruntę), Tudhalija został mianowany przez ojca, księciem (następcą tronu?) mimo że żył jego starszy brat. Kurunta został zarządcą miasta Tarhuntassa w imieniu króla. Sam Tudhalija już jako król był autorem układu, który zawarł z Kuruntą, spisanego na brązowej tablicy. W trakcie swoich rządów uspokoił konflikty wewnętrzne w Syrii, odparł ataki ludu Kaska i zaatakował kraj Assuwa. Zreorganizował również administrację oraz luty religijne, prace budowlane skoncentrował w stolicy - Hattusa. Podczas swoich rządów wybudował również aż 13 zapór, z których jedna (w Alacahöyük) stoi do dzisiejszego dnia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Evelyn i Horst Klengel, Hetyci i ich sąsiedzi, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]