Turbo Direct Injection

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

TDI – (skrót z ang. Turbo Direct Injection)- Turbodoładowany Diesel z bezpośrednim wtryskiem - jednostka silnikowa, zazwyczaj wyposażona w intercooler, zasilana bezpośrednim wtryskiem do komory spalania, stosowana w samochodach należących do Koncernu Volkswagena: Volkswagen, Porsche, Audi, Seat, Škoda. Pierwszy raz silnik TDI seryjnie zamontowano w Audi 100 C3 w 1989 r. Od tego czasu, wyrósł on na najbardziej wydajną jednostkę napędową, znajdującą zastosowanie zarówno w samochodach seryjnych, jak i pojazdach wyczynowych (24h Le Mans, Rajd Dakar). Do 2014 roku, na całym świecie Audi sprzedało blisko 7,5 mln aut z wysokoprężnymi jednostkami TDI[potrzebny przypis].

Wliczając najnowsze TDI clean diesel, Audi w czasie 25 lat  zredukowało emisję szkodliwych substancji o 98 procent. W tym samym okresie moc i moment obrotowy silników wysokoprężnych, w odniesieniu do pojemności, podwoiły się. Samo tylko średnie zużycie paliwa przez całą flotę jednostek TDI, od roku 2000 zredukowano o blisko jedną trzecią[potrzebny przypis].

Niskie zużycie, wysoki moment obrotowy i bilans ekonomiczny szczególnie korzystny dla kierowców pokonujących duże dystanse – to zalety najczęściej wymieniane przez producentów i użytkowników silników TDI[potrzebny przypis]

Silniki TDI umownie można podzielić na trzy kategorie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]