Twarożki ołomunieckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Twarożki ołomunieckie
Twarożki ołomunieckie – pojedynczo

Twarożki ołomunieckie (też Serki ołomunieckie, cz. Olomoucké tvarůžky, mor. Olomoucké syrečky, niem. Olmützer Quargel), niekiedy zwane olomoucké syrečky – rodzaj miękkiego sera dojrzewającego, produkowanego w Czechach.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wytwarzane są w Lošticach w kraju ołomunieckim. Charakteryzują się silną wonią i woskowożółtą barwą. Obok romadura są jednym z kilku czeskich serów o silnym, przenikliwym zapachu. Oprócz soli nie dodaje się do twarogu żadnych innych sztucznych dodatków i konserwantów. Należą do żywności dietetycznej z uwagi na bardzo niską zawartość tłuszczu – około 1%.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze wzmianki o wytwarzaniu tego typu sera pochodzą z XVI w. Stanowiły wtedy pośledniejszy gatunek jedzenia. W miarę upływu czasu zyskały jednak pewne miejsce na wszystkich stołach. Obecne były np. na stole Rudolfa II Habsburga.

Początkowo wytwarzane były domowymi metodami we wsiach w okolicy Ołomuńca i aż do XIX w. nazywane były wiejskimi twarożkami. Sprzedawano je na targach w Ołomuńcu. Następnie centrum ich produkcji przesunęło się do Loštic. Od 1892 produkcja związała się z nazwiskiem Josefa Wesselsa i jego syna – Aloisa, którzy otworzyli manufakturę produkującą twarożki. Z czasem stali się potentatami na tym rynku w całych Czechach.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Prawdziwe ołomunieckie twarożki wytwarzane są obecnie przez przedsiębiorstwo A.W. w Lošticach. Jego tradycja tej sięga 1876. Od 1994 działa muzeum twarożków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]