Twierdza Ham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zachowana wieża twierdzy Ham
Parking przy wieży

Twierdza Ham - średniowieczny zamek w Ham, w Pikardii, kilkakrotnie przebudowywany w celu dostosowania go do rozwijających się wymogów sztuki wojennej. Zrujnowany przez wycofujące się wojska niemieckie w 1917. Od 1965 posiada status zabytku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo, kiedy został wzniesiony pierwszy obiekt warowny na miejscu dzisiejszej twierdzy, był on wzmiankowany w dokumentach w 1052. Ostateczny kształt wielobocznej warowni z potężnymi cylindrycznymi wieżami w narożnikach obiekt zyskał w czasie przebudowy w XIII w. W 1380 zamek kupił Enguerrand de Coucy, który przekazał go w spadku swojej córce. Ta z kolei sprzedała majątek Ludwikowi Orleańskiemu, który uczynił go częścią sieci zamków warownych obok podobnych obiektów w La Ferté-Milon, Pierrefonds i Fère-en-Tardenois. Po zabójstwie Ludwika Orleańskiego prace nad przebudową i modernizacją zamku kontynuował Ludwik Luksemburski, który wzniósł potężny donżon o wysokości 33 metrów i grubości murów 11 m.

W 1557 twierdzę bezskutecznie oblegały wojska Filipa II, w wieku XVII został on przebudowany pod kierunkiem Vaubana. Jednak już w następnym stuleciu budowlę uznano za nieprzydatną z wojskowego punktu widzenia i zamieniono na więzienie stanu, którego więźniami byli m.in. czterej ministrowie z rządu Juliusza de Polignac uznani po rewolucji lipcowej za współautorów koncepcji przywrócenia we Francji absolutyzmu na polecenie obalonego Karola X oraz Ludwik Napoleon Bonaparte, osadzony w twierdzy Ham w 1840 za nieudaną próbę zamachu stanu. Więzień ten, skazany na dożywocie, uciekł z zamku po sześciu latach.

W czasie wojny francusko-pruskiej zamek został zajęty przez wojska pruskie, po czym odbity przez francuską II Armię Północną, stając się jednym z nielicznych miejsc zwycięstw francuskich w tej wojnie. W czasie I wojny światowej twierdza została wysadzona w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie. Do 1977, mimo otrzymania w 1965 statusu zabytku, pozostawała w niezakonserwowanej ruinie i służyła jako nielegalne wysypisko śmieci.

Do naszych czasów zachowała się jedna wieża twierdzy, broniąca pierwotnie bramy głównej, oraz zarys murów obwodowych. Od 1991 zamkiem opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Twierdzy Ham.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]