Ty Cobb (singel Soundgarden)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ty Cobb
Singel zespołu Soundgarden
z albumu Down on the Upside
Wydany 1997
Nagrywany 1995-1996
Gatunek grunge
hard rock
Długość 3:05
Wydawnictwo A&M Records
Producent Adam Kasper
Soundgarden
Format płyta CD
Singel po singlu

Ty Cobb – utwór amerykańskiej grupy grunge'owej Soundgarden. Tekst napisał Chris Cornell, autorem muzyki jest Ben Shepherd. Ty Cobb został wydany w kwietniu 1997 roku jako czwarty singel promujący album Down on the Upside. Utwór zajmuje piątą pozycje na krążku i trwa 3 minuty i 5 sekund. Piosenka znalazła się na kompilacyjnym albumie grupy, A-Sides zawierającym największe hity zespołu.

Nagranie[edytuj | edytuj kod]

Utwór powstał przy współpracy Chrisa Cornella i Bena Shepherda - frontman zajął się oprawą tekstową, zaś basista zespołu muzyką. Obaj panowie, w tym utworze grają odpowiednio na mandolinie i mandola. Utwór został nagrany w 1995 roku.

Tekst[edytuj | edytuj kod]

Chris Cornell o tekście: "Tak naprawdę to wcale nie jest piosenka o Ty Cobbie. Po prostu gdy Ben ją usłyszał, stwierdził że przypomina mu Ty Cobba, który jak wiadomo był nie tylko świetnym graczem baseballa, ale też nie gardzącym agresją rasistą. "Ty Cobb" to dobry tytuł więc tak zostało.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Utwór rozpoczyna się 22-sekundowym spokojnym intrem, by po chwili przerodził się w bardzo agresywny, napędzany hardcorowo-punkową motoryką. "Ty Cobb" jest jednym z szybszych i agresywniejszych utworów w dyskografii Soundgarden.

Wydanie i odbiór[edytuj | edytuj kod]

Utwór został wydany na singlu w kwietniu 1997 roku. Mimo iż Ty Cobb nie uplasował się na różnych listach, jak Billboard Hot 100, Mainstream Rock Tracks, lub Billboard Modern Rock Tracks, tak jak 3 poprzednie single z albumu "Down on the upside" ("Pretty Noose", "Burden in my hand" i "Blow up the outside world"), to utwór pochodzący ze strony B singla - "Rhinosaur" uplasował się na 19 miejscu na liście "Mainstream Rock Tracks". Poza USA, singel został wydany również w Australii.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. "Ty Cobb" (Cornell, Shepherd) – 3:05
  2. "Rhinosaur" (Cameron_ – 3:14
  3. "Big Dumb Sex" (Cornell) – 4:11
  4. "Rhinosaur" (The Straw That Broke the Rhino's Back remix) – 3:43

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]