Tyrannasorus rex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tyrannasorus rex
Ratcliffe & Ocampo, 2001
Okres istnienia: miocen
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Podkrólestwo tkankowce właściwe
Nadtyp pierwouste
Typ stawonogi
Podtyp sześcionogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Nadrodzina żukokształtne
Rodzina Hybosoridae
Rodzaj Tyrannasorus
Ratcliffe & Ocampo, 2001
Gatunek Tyrannasorus rex

Tyrannasorus rexwymarły gatunek chrząszcza żyjący w miocenie. Skamieniały okaz został znaleziony w bursztynie powstałym z żywicy pochodzącej z Hymenaea protera w Republice Dominikany w 2000 roku[1].

Historia odkrycia[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2000 roku Robert W. Woodruff z Emory University podczas przeprowadzanych w Republice Dominikany badań znalazł bursztyn z kropli żywicy Hymenaea protera, wewnątrz którego widoczny był skamieniały chrząszcz. Znaleziony bursztyn zbadali Brett C. Ratcliffe i Federico Carlos Ocampo. Oszacowano, że kopalna żywica powstała w miocenie, natomiast tkwiący w bursztynie okaz chrząszcza miał budowę ciała różniącą się w stosunku do znanych naukowcom gatunków kopalnych chrząszczy. Nowy rodzaj Tyrannasorus został po raz pierwszy opisany w publikacji na łamach czasopisma „The Coleopterists Bulletin” w 2001 roku[1].

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Etymologicznie nazwa rodzajowa Tyrannasorus wiąże się z łacińskim słowem tyrannus oznaczającym mistrza lub despotę. Przyrostek sorus oznacza garb lub stos i jest równocześnie przyrostkiem użytym w nazwie rodziny Hybosoridae. Przyjęcie epitetu gatunkowego rex oznaczającego króla, pozwalało naukowcom na żartobliwą grę słów, dzięki której nazwa odkrytego gatunku chrząszcza brzmi bardzo podobnie do nazwy tyranozaura (Tyrannosaurus rex)[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Odkryty okaz z rodzaju Tyrannasorus zachował znaczne podobieństwo do swoich krewnych z rodzajów Coilodes i Apalonychus. Podobne było m.in. czerwono-brązowe ubarwienie i wypukła forma ciała. Jedną z charakterystycznych, odróżniających cech, dzięki którym odkryty okaz został uznany za należący do nowego rodzaju chrząszczy w obrębie rodziny Hybosoridae, była odmienna budowa jego czułków. Ciało holotypu miało 5,8 mm długości, a jego największa szerokość nie przekraczała 2,7 mm. Znaleziony okaz prawdopodobnie był samicą. Wskazywałoby na to ukształtowanie kończyn, podobne do ukształtowania odnóży samic należących do pokrewnego rodzaju Apalonychus[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Brett C. Ratcliffe, Federico C. Ocampo. Tyrannasorus rex Ratcliffe and Ocampo, a new genus and species of Miocene hybosorid in amber from the Dominican Republic (Coleoptera: Scarabaeoidea: Hybosoridae). „The Coleopterists Bulletin”. 55 (3), s. 351–355, 2001. The Coleopterists Society. ISSN 1938-4394 (ang.).