Uśpione morderstwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uśpione morderstwo
Sleeping Murder: Miss Marple's Last Case
Autor Agatha Christie
Typ utworu powieść kryminalna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania październik 1976
Wydawca Collins Crime Club

Uśpione morderstwo (ang. Sleeping Murder: Miss Marple's Last Case) – powieść Agathy Christie, wydana w 1976 r.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po latach spędzonych w Nowej Zelandii Gwenda Reed wraca do kraju. Przed przyjazdem świeżo poślubionego męża chce kupić i urządzić dom w Dillmouth. Wydaje się, że ten, który wybrała, jest spełnieniem wszystkich jej marzeń. Zaraz po wprowadzeniu się Gwendy znać o sobie dają demony przeszłości. Zamknięta szafa, zamurowane drzwi, schodki w ogrodzie - dziewczynie wydaje się, że wszystkie te rzeczy już kiedyś widziała. Po paru dniach w tajemniczym domu zaczyna ją w dodatku prześladować dziwna wizja - kobiety duszonej przez rosłego mężczyznę. Wkrótce z pomocą znajomej detektyw amator - panny Jane Marple Gwenda odkrywa, że dom wydaje jej się tak bardzo znajomy, bo na krótko przed wyjazdem do Nowej Zelandii w nim mieszkała, z ojcem i macochą. Później na jaw wychodzi jeszcze dziwniejsza rzecz - wizja mordowanej kobiety nie jest przywidzeniem Gwendy. Ta zbrodnia wydarzyła się naprawdę, w przeszłości, zapamiętanej przez nią z perspektywy małego dziecka. Ofiarą zabójstwa padła macocha Gwendy, Helen, a o zbrodnię tę oskarżono ojca dziewczyny. Jednak dziewczyna jest przekonana, że to nie swego ojca, duszącego kobietę, widziała kilkanaście lat temu. Wraz z panną Marple postanawiają wykryć prawdziwego mordercę.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie poszlaki wskazują na jednego z trzech wielbicieli Helen. Zabójcą jej okazuje się jednak osoba najmniej podejrzana - doktor James Kennedy, starszy brat zamordowanej, z którym Gwenda zdążyła się już zaprzyjaźnić. Gdy podczas wizyty doktora w Dilmouth dziewczyna ma okazję zobaczyć go dokładnie w miejscu zbrodni, wydarzenie sprzed lat znów staje jej przed oczami - tym razem wraz z przerażającą prawdą. Okazuje się, że motywem zbrodni była patologiczna zazdrość lekarza o siostrę. Od zawsze zastępował Helen wcześnie zmarłych rodziców. Darzył siostrę nienormalną, chorobliwą miłością; wolał ją więc zabić, niż pozwolić "swojej własności" odejść do innego mężczyzny. Gdy wszystko wychodzi na jaw, Kennedy próbuje zabić Gwendę; próbę tę udaremnia mu panna Marple.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W tej książce po raz ostatni pojawia się panna Jane Marple, sędziwa mieszkanka St. Mary Mead, detektyw-amator.
  • Podobnie jak w przypadku powieści Kurtyna z udziałem Herculesa Poirota, także i tę powieść autorka napisała za życia, a następnie zamknęła w depozycie bankowym, zastrzegając, że książkę wolno wydać dopiero po jej śmierci.
  • W Uśpionym morderstwie Agatha Christie przewidziała wydarzenia z innych powieści, które napisała do śmierci, z jednym wyjątkiem: w książce pojawia się Dolly Bantry wraz ze swoim mężem, pułkownikiem Bantry, który zmarł przed laty.