Uśpione morderstwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uśpione morderstwo (ang. Sleeping Murder) – powieść Agathy Christie, wydana w 1976 r.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po latach spędzonych w Nowej Zelandii Gwenda Reed wraca do kraju. Przed przyjazdem świeżo poślubionego męża chce kupić i urządzić dom w Dillmouth. Wydaje się, że ten, który wybrała, jest spełnieniem wszystkich jej marzeń. Zaraz po wprowadzeniu się Gwendy znać o sobie dają demony przeszłości. Zamknięta szafa, zamurowane drzwi, schodki w ogrodzie - dziewczynie wydaje się, że wszystkie te rzeczy już kiedyś widziała. Po paru dniach w tajemniczym domu zaczyna ją w dodatku prześladować dziwna wizja - kobiety duszonej przez rosłego mężczyznę. Wkrótce z pomocą znajomej detektyw amator - panny Jane Marple Gwenda odkrywa, że dom wydaje jej się tak bardzo znajomy, bo na krótko przed wyjazdem do Nowej Zelandii w nim mieszkała, z ojcem i macochą. Później na jaw wychodzi jeszcze dziwniejsza rzecz - wizja mordowanej kobiety nie jest przywidzeniem Gwendy. Ta zbrodnia wydarzyła się naprawdę, w przeszłości, zapamiętanej przez nią z perspektywy małego dziecka. Ofiarą zabójstwa padła macocha Gwendy, Helen, a o zbrodnię tę oskarżono ojca dziewczyny. Jednak dziewczyna jest przekonana, że to nie swego ojca, duszącego kobietę, widziała kilkanaście lat temu. Wraz z panną Marple postanawiają wykryć prawdziwego mordercę.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie poszlaki wskazują na jednego z trzech wielbicieli Helen. Zabójcą jej okazuje się jednak osoba najmniej podejrzana - doktor James Kennedy, starszy brat zamordowanej, z którym Gwenda zdążyła się już zaprzyjaźnić. Gdy podczas wizyty doktora w Dilmouth dziewczyna ma okazję zobaczyć go dokładnie w miejscu zbrodni, wydarzenie sprzed lat znów staje jej przed oczami - tym razem wraz z przerażającą prawdą. Okazuje się, że motywem zbrodni była patologiczna zazdrość lekarza o siostrę. Od zawsze zastępował Helen wcześnie zmarłych rodziców. Darzył siostrę nienormalną, chorobliwą miłością; wolał ją więc zabić, niż pozwolić "swojej własności" odejść do innego mężczyzny. Gdy wszystko wychodzi na jaw, Kennedy próbuje zabić Gwendę; próbę tę udaremnia mu panna Marple.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W tej książce po raz ostatni pojawia się panna Jane Marple, sędziwa mieszkanka St. Mary Mead, detektyw-amator.
  • Podobnie jak w przypadku powieści Kurtyna z udziałem Herculesa Poirota, także i tę powieść autorka napisała za życia, a następnie zamknęła w depozycie bankowym, zastrzegając, że książkę wolno wydać dopiero po jej śmierci.
  • W Uśpionym morderstwie Agatha Christie przewidziała wydarzenia z innych powieści, które napisała do śmierci, z jednym wyjątkiem: w książce pojawia się Dolly Bantry wraz ze swoim mężem, pułkownikiem Bantry, który zmarł przed laty.