USA Today

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
USA Today
Państwo Stany Zjednoczone
Pierwsze wydanie 1982
Średni nakład 2014 (druk, wydanie cyfrowe)[1]: 4,1 mln egz.
Strona internetowa
Siedziba główna redakcji USA Today

USA Today - amerykański dziennik, o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean stanu Wirginia.

Założony w 1982, jako alternatywa dla tradycyjnych gazet. W przeciwieństwie do wcześniej istniejących dzienników, wydawanych w mało atrakcyjnym, czarno-białym formacie, USA Today był z założenia gazetą kolorową, pełną zdjęć i użytecznych ilustracji. Dziś kontrast ten jest już mniejszy, gdyż, widząc sukces USA Today, inne amerykańskie gazety w podobny sposób uatrakcyjniły swoje wydania. Druga różnica bierze się z faktu, że USA Today jest prawdziwie ogólnokrajową gazetą i nie jest związany z żadnym miastem. Z tego powodu ma dużo mniej stron niż typowy amerykański dziennik, gdyż nie musi podawać lokalnych wiadomości i reklam.

Pomimo sukcesu finansowego i ogromnego nakładu, USA Today nie jest uznawany za amerykańską gazetę pierwszej rangi. Wielu krytyków uważa że jest on na niższym poziomie intelektualnym w stosunku do tradycyjnych gazet. Przez pierwsze lata swojego istnienia gazeta była często pogardliwie nazywana MacPaper albo MacNewspaper[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]