USS Washington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
To jest strona ujednoznaczniająca. Poniżej znajdują się różne znaczenia hasła: USS Washington.

Okręty US Navy o nazwie USS "Washington", pochodzącej od George Waszyngtona, a po roku 1905 także od stanu:

  • Pierwszy "Washington" był szkunerem nazywającym się wcześniej "Endeavor" - został zakupiony przez generała Waszyngtona w październiku 1775, przemianowany na "Washington", przeżaglowany na brygantynę. Został zajęty przez wroga w grudniu. Przepłynął do Bostonu i po inspekcji Royal Navy został oznaczony jako niepotrzebny ze względu na brak możliwości podróży po oceanach. Prawdopodobnie został rozebrany w Bostonie
  • Drugi "Washington" był okrętem wiosłowym, który operował na Zatoce Narragansett podczas zimy i wiosny 1776. W lipcu został wysłany do Nowego Jorku, ale po tym jak Brytyjczycy zajęli Manhattan w czasie tego lata "Washington" i jego siostrzane okręty zaginęły z akt.
  • Trzeci "Washington", 32 działa był jedną z 13 fregat zatwierdzonych przez Kongres Kontynentalny. Został zwodowany w sierpniu 1776, ale po tym jak Brytyjczycy zajęli Filadelfię w 1777 okręt został zatopiony przez oddziały Amerykanów aby uniemożliwić dostanie się okrętu w ręce wroga. Jego szczątki zostały później podniesione i sprzedane w Filadelfii.
  • Czwarty "Washington" był okrętem żaglowym z ożaglowaniem łacińskim o dwóch masztach. Został zbudowany na jesieni 1776 i służył we flocie generała brygady Benedicta Arnolda w czasie bitwy koło wyspy Valcour. Mocno uszkodzony "Washington" został zajęty przez wroga i prawdopodobnie wprowadzono go do służby pod banderą brytyjską (możliwe że pod tą samą nazwą). Jego dalsze losy są nieznane.
  • Szósty "Washington" był kutrem celnym, który początkowo działał w rejonie Mobile, a następnie Key West (Floryda). Później wrócił do Mobile, gdzie został sprzedany w czerwcu 1837.
  • Ósmy "Washington" (ACR-11) był krążownikiem pancernym typu Tennessee zwodowanym w 1905. W 1916 "Washington został przemianowany na "Seattle" (ACR-11). Został przeklasyfikowany na ciężki krążownik (oznaczenie CA-11) w 1920. W 1941 "Seattle" został przeklasyfikowany na IX-39. Został skreślony z listy okrętów Marynarki w 1946.
  • Dziesiąty "Washington" (BB-56) był pancernikiem typu North Carolina zwodowanym w 1940. Podczas II wojny światowej służył zarówno na Atlantyku jak i na Pacyfiku. Brał udział w walkach morskich koło Guadalcanal w 1942. Został wycofany ze służby w 1947 i złomowany w 1960.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]