Uberyzacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Uberyzacja – pojęcie z zakresu ekonomii dzielenia (ang. sharing economy) i zarządzania, określające zjawiska społeczno-ekonomiczne zmian zachodzących w branżach dotyczących usług wykorzystujące nowoczesne technologie w tym aplikacje mobile. Nazwa procesu pochodzi od aplikacji Uber.

Działanie modelu biznesowego – uberyzacja[edytuj | edytuj kod]

Model biznesowy firmy Uber określany jest również jako ekonomia współdzielenia, w której dostawca platformy internetowej pozwala zarabiać jej użytkownikom poprzez udostępnianie klientom ich własności, w przypadku Ubera są to samochody. Użytkownicy aplikacji Uber mogą oferować przewozy osób, wykorzystując przy tym własne samochody.

Uberyzacja polega na łączeniu zleceniodawców i zleceniobiorców poprzez wspólną platformę. Zleceniodawca, czyli klient, określa swoje potrzeby, a zleceniobiorca wskazuje na gotowość do ich realizacji. W tym modelu osoba prywatna ma możliwość globalnego dotarcia z produktem lub usługą do grupy konsumentów[1].

Uberyzacja na świecie[edytuj | edytuj kod]

Na świecie działa wiele firm, które stosują opisywany model biznesowy, oferując różnorodne usługi, od opieki nad dziećmi, przez usługi gastronomiczne, po usługi sprzątające. Do firm, które działają w tym modelu biznesowym (poza Uberem) zaliczają się także AirBnB, Task Rabbit, Managed by Q, Merry Maid, Hello Alfred.

Uberyzacja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Uber w Polsce działa od 2014 roku, a z aplikacji mogą korzystać mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Łodzi, Śląska i Poznania[2]. Wraz z Uberem pojawiło się pojęcie modelu biznesowego, w którym działała coraz więcej krajowych firm[3].

Polskie firmy, które działają w myśl zasady uberyzacji to między innymi:

 • Skilltrade – platforma internetowa do dzielenia się umiejętnościami[4].
 • HOJO Clean – platforma online do rezerwacji osób sprzątających oraz firm sprzątających[5].
 • Trejdoo – platforma finansowa i kantor internetowy, umożliwiający wymianę walut, przelewy i przekazy międzynarodowe online[6].
 • inOneCar – platforma internetowa, która oferuje wspólne dojazdy do pracy[7].
 • Kokos – serwis, który specjalizuje się w pożyczkach społecznościowych[8].

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Bartosz Kwiatkowski, Ekonomia współdzielenia to początek ery prosumentów, „PwC”, 2016 [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 2. RadioZET.pl/KP, Uber w Polsce: MIASTA. Gdzie jest Uber i jak korzystać z aplikacji?, Radio ZET, 2 listopada 2017 [dostęp 2018-05-25].
 3. Artur Patrzylas, Uberyzacja pracy to pułapka? Może wywołać falę prekaryzacji, „forsal.pl”, 20 grudnia 2017 [dostęp 2018-05-25].
 4. Platforma dzielenia się umiejętnościami, skilltrade.org [dostęp 2018-05-25] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-04] (pol.).
 5. Sprzątanie biur, sprzątanie mieszkań, firmy sprzątające, serwis sprzątający, hurtownia środków czystości – HOJO Clean, www.hojoclean.pl [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 6. Kantor internetowy, www.trejdoo.com [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 7. OneCar, Wspólne dojazdy do pracy, „InOneCar.com” [dostęp 2018-05-25] (ang.).
 8. Kokos.pl: Szybkie pożyczki gotówkowe – Kokos.pl, kokos.pl [dostęp 2018-05-25].