Układ Hummla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schemat elektryczny układu Hummla

Układ Hummla - specjalny obwód elektryczny, w którym możliwe jest uzyskanie dowolnego przesunięcia fazowego pomiędzy przemiennym napięciem zasilającym a prądem płynącym przez jedną z gałęzi obwodu.

Przesunięcie to jest stałe dla stałych wartości impedancji układu i może być regulowane tylko poprzez zmianę wartości rezystancji w gałęzi równoległej (R3 na rysunku).

Układ Hummla obecnie niemal wyszedł z użycia. Dawniej był najczęściej wykorzystywany do uzyskiwania przesunięcia fazowego o wartości 90°, które pozwala na użycie układu watomierza jako waromierza.

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Z rysunku obok wynika, że:

co po podstawieniu daje

gdzie: j - liczba urojona, α - przesunięcie fazowe, U - wartość skuteczna napięcia zasilającego, I2 - prąd w gałęzi impedancji Z2.


Ponieważ: oraz to można zapisać, że:


Aby uzyskać przesunięcie fazowe równe 90° muszą zostać spełnione następujące warunki:

oraz

(jeśli pierwszy warunek jest spełniony, a wynik wyrażenia po lewej stronie nierówności jest mniejszy niż zero, wówczas występuje ujemne przesunięcie fazowe).

Z uwagi na fakt, że wszystkie wartości rezystancji są dodatnie, impedancje Z1 i Z2 muszą posiadać charakter indukcyjny. Ponieważ elementem regulującym ma być wartość rezystancji R3 można zapisać, że:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]