Unia Majorkańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Unió Mallorquina, Unión Mallorquina
Lider Josep Melià Ques
Data założenia 1982
Ideologia polityczna centroprawicowa, regionalistyczna
Strona internetowa

Unia Majorkańska (kat. Unió Mallorquina, hiszp. Unión Mallorquina) – centroprawicowa regionalistyczna partia polityczna działająca na Majorce i na terenie archipelagu Balearów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Została założona w październiku 1982 z inicjatywy Jeronima Albertí Picornella jako kontynuatorka działającej na Wyspach Unii Centrum Demokratycznego (hiszp. Unión de Centro Democrático). W 1993 doszło do fuzji ugrupowania z Unią Niezależności Majorki (kat. Unió Independent de Mallorca) i Zgodnością Balearską (kat. Convergència Balear). W 1999 do sojuszu przystąpili Niezależni za Minorką (kat. Independents per Menorca). W 2002 zostało podpisane porozumienie o współpracy UM ze Związkiem Centrystów Minorki (kat. Unió Centristes de Menorca).

Obecnie na czele ugrupowania stoi Miquel Àngel Flaquer. Przewodniczącą honorową jest Maria Antònia Munar, minister kultury z nominacji PP i przewodnicząca Rady Wyspiarskiej, a obecnie marszałek Parlamentu Wysp Balearskich.

Program i usytuowanie na scenie politycznej regionu[edytuj | edytuj kod]

Jako klasyczna partia centrowa wchodzi w sojusze z prawicą i lewicą. W latach 1987–1991 popierała rząd tworzony przez Partię Ludową, później lewicowy gabinet Francesca Anticha (1999–2003). Prezydent Rady Wyspiarskiej jest od 1995 nominowany przez UM. Jest członkiem Międzynarodówki Liberalnej.

Poparcie[edytuj | edytuj kod]

W wyborach lokalnych i regionalnych z 2007 uzyskała prawie 32 tys. głosów (7,45% w skali archipelagu)[1], co przełożyło się na wybór 88 radnych. W głosowaniu do parlamentu na UM padło 28 tys. i 6,75% głosów, co dało jej 3 mandaty w legislatywie[2]. Również trzej deputowani reprezentują UM w Radzie Wyspiarskiej Majorki (zdobyła w nich 33 tys. głosów i 9,89%)[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]