United States European Command

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strefa odpowiedzialności EUCOM
EUCOM Logo.jpg

United States European Command (EUCOM) Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych – jedno z połączonych dowództw (Unified Combatant Command) Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, stacjonujące w Stuttgarcie. Dowódca EUCOM jest jednocześnie Naczelnym Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), obecnie funkcję tę pełni gen. Bantz J. Craddock.

US Army units in West Germany, 1987

Strefa odpowiedzialności EUCOM rozciąga się na przestrzeni 34 miliony km² i obejmuje 92 kraje i terytoria, w tym Europę, Turcję, Grenlandię, państwa byłego ZSRR, z wyjątkiem 5 republik środkowoazjatyckich: (Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu), państwa afrykańskie z wyjątkiem Egiptu, Kenii, Sudanu, Dżibuti, Somali, Erytrei i Etiopii.

W czasach zimnej wojny była to struktura mająca natychmiast reagować na prawdopodobną inwazję sił lądowych ZSRR na Europę Zachodnią. W czasie I wojny w Zatoce Perskiej kontrolował amerykańskie bazy lotnicze w Turcji. W latach 1997-2003 przeprowadził z terytorium Turcji głęboki zwiad lotniczy nad Irakiem w ramach Northern Watch. W czasie wojny w Kosowie EUCOM koordynował działania zbrojne sił amerykańskich w ramach NATO.

Głównym komponentem militarnym EUCOM są: stacjonująca w Niemczech VII. Armia Stanów Zjednoczonych, zakotwiczona we włoskich portach VI Flota Stanów Zjednoczonych i operujące z bazy Ramstein Air Base 16. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]