Uniti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniti
Uniti Pte Ltd.
Państwo

 Szwecja

Siedziba

Lund

Data założenia

2016

Data likwidacji

2022

Prezes

Lewis Horne

Dyrektor

Daniel Daboczy

brak współrzędnych
Strona internetowa

Uniti – dawny szwedzki startup planujący bez powodzenia produkcję elektrycznych samochodów, z siedzibą w Lund, działający w latach 2016–2022.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki i plany[edytuj | edytuj kod]

Pomysł stworzenia niewielkiego, taniego samochodu elektrycznego po raz pierwszy pojawił się na szwedzkim uniwersytecie Lund w 2016 roku, doprowadzając jeszcze w tym samym roku do powstania start-upu Uniti. Za pomocą środków z platform crowdfundingowych zebrano fundusze na rozpoczęcie działalności, przechodząc do prac konstrukcyjnych nad planowanym pojazdem. W 2016 roku w trakcie targów CeBit zaprezentowano kokpit auta, z zaawansowaną technologią head up display. Na początku 2017 opracowano pierwszy projekt nadwozia[1], który z końcem roku doprowadził do prezentacji przedprodukcyjnego prototypu Uniti One[2].

Uniti przygotowało ambitną kampanię promocyjną, a także poszukiwania dużych partnerów do udanego wprowadzenia One do seryjnej produkcji. Początkowo, w 2017 roku, niemiecki gigant technologiczny Siemens miał pomóc w uruchomieniu jej w Malmö[3], by w kolejnym porozumienie upadło i partnera szukano gdzie indziej - w Wielkiej Brytanii[4]. W tym samym roku też próbowano też szukać inwestorów w Indiach, zawierając nic nie przynoszącą ostatecznie umowę o lokalnej dystrybucji z firmą Bird[5]. W październiku 2019 przedstawiono ostateczny, produkcyjny egzemplarz Uniti One[6]. Produkcja miała rozpocząć się w 2020 roku[7].

Upadek projektu i kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Ostatnim przełomem w historii projektu One było rozpoczęcie zbierania zamówień w październiku 2019 za pośrednictwem strony internetowej startupu[8], po czym nie podzielono się jakimikolwiek aktualizacjami przez kolejne półtora roku, po cichu zarzucając go w międzyczasie[9]. W połowie 2021 roku Lewis Horne niespodziewanie przedstawił podczas spotkania z inwesotami zupełnie inny model o nazwie Uniti Zero[9]. Wywołało to konsternacje zarówno wśród dotychczas finansujących Uniti[9], jak i szwedzkich mediów[9] - wykazano bowiem, że model jest niczym innym jak chińskim mikrosamochodem Zhidou Z3[9] z innym przednim zderzakiem oraz malowaniem nadwozia[9], nie mającym nic wspólnego z poprzednim projektem będącym przedmiotem inwestycji start-upu[9]. Sytuacja ta była preludium do kolejnych, postępujących kłopotów Uniti: z powodu pandemii COVID-19 firma popadła w pogłębiające się zaległości finansowe, w listopadzie 2021 nie uzyskując planowanego kredytu i przeprowadzając masowe zwolnienia w zespole[10]. Ostatecznie, w kwietniu 2022 Uniti ogłosiło brak płynności finansowej i ogłosiło upadłość[11].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Rozwijane projekty[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]