Uprawnienia i certyfikaty zawodowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Certyfikat zawodowy (także: Uprawnienia zawodowe, Licencja zawodowa, w wersji skróconej certyfikat, licencja, uprawnienia) – dodatkowe kwalifikacje zawodowe zdobywane na drodze procesu certyfikacji, dodatkowych szkoleń, egzaminów lub często także po udowodnieniu przebycia wymaganej praktyki.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Certyfikaty są wystawiane zwykle przez organizacje skupiające specjalistów z danej dziedziny. Mogą to być samorządy zawodowe i wtedy, w większości przypadków, takie certyfikaty są odnawiane corocznie. Zdarza się także, że obowiązkiem odnawiającego certyfikat jest udowodnienie procesu samo-edukacji w poprzednim roku.

Certyfikacja jest bardzo częsta w lotnictwie, budownictwie, technologii oraz w innych dziedzinach związanych z przemysłem, a także choćby w opiece zdrowotnej czy w informatyce i finansach.

Niektóre z certyfikatów uprawniają do używania dodatkowych tytułów czy też skrótów tychże tytułów, mających za zadanie uhonorować posiadacza owych uprawnień. W większości przypadku tzw. "zawodów zaufania publicznego" często uprawnienia do wykonywania zawodu przyznawane są przez samorządy zawodowe.

W przypadku certyfikacji biznesowych są one przyznawane przez stowarzyszenia będące właścicielami tych certyfikacji lub firmy szkoleniowe. Przykładem są certyfikacje z zakresu zarządzania projektami przyznawane przez takie instytucje, jak PMI, IPMA, Scrum.org, Scrum Alliance, APMG, Axelos.[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Project Management Certification Database, Wroolo. wroolo.com. Retrieved on 2021-02-10.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]