Uszczelnienie mechaniczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Uszczelnienie mechaniczne (ang. mechanical seal) - to rodzaj uszczelnienia elementów obracających się, gdzie elementem uszczelniającym są pierścienie wykonane z twardego materiału (węglik krzemu, węglik wolframu, ceramika), które są do siebie dociskane sprężyną.

Uszczelnienie mechaniczne jest uszczelnieniem bezwyciekowym, w przeciwieństwie do swojego poprzednika - uszczelnienia sznurowego.

Typy[edytuj | edytuj kod]

Uszczelnienia mechaniczne dzielimy na:

  • uszczelnienia komponentowe
  • uszczelnienia kompaktowe
  • uszczelnienia dzielone (nie są w 100% szczelne i nie gwarantują bezwyciekowej pracy).
  • uszczelnienia gazodynamiczne

Uszczelnienia komponentowe[edytuj | edytuj kod]

Najprostszy, najpopularniejszy i najtańszy typ uszczelnień mechanicznych. Ze względu na możliwość popełnienia szeregu błędów montażowych żywotność tego rodzaju uszczelnień jest najniższa. Rozwiązanie to jest często stosowane przez producentów pomp/mieszadeł ze względu na niską cenę. Po pierwszej awarii użytkownicy często decydują się na przejście na bardziej zaawansowane uszczelnienia kompaktowe.

Uszczelnienia kompaktowe[edytuj | edytuj kod]

Zaawansowana konstrukcja, w której wszystkie elementy są fabrycznie zmontowane w jeden element. Prosta instalacja, dłuższa żywotność dzięki wyeliminowaniu błędów montażowych. Dławik takiego uszczelnienia często umożliwia przepłukiwanie pierścieni uszczelnienia od strony atmosferycznej w celu umożliwienia mu pracy w przypadku wysokiej temperatury lub słabych właściwości smarnych pompowanego/mieszanego medium. Uszczelnienia te występują w wersji podwójnej, która ma zastosowanie w sytuacji, gdy pompowane medium jest niebezpieczne dla otoczenia i musimy zagwarantować szczelność układu, lub gdy warunki pracy (temperatura, kiepskie właściwości smarne) uniemożliwiają pracę uszczelnienia pojedynczego.

Uszczelnienia dzielone[edytuj | edytuj kod]

Mniej lub bardziej zaawansowane konstrukcyjnie odmiany uszczelnień kompaktowych pojedynczych. Dzięki dzielonym elementom jest możliwość ich instalacji bez demontażu pompy/mieszadła. W praktyce rzadko znajdują zastosowanie, gdyż są jednym z najdroższych rodzajów uszczelnień (ich cena czasem przekracza wartość uszczelnianego urządzenia), a okresowy serwis pompy/mieszadła wymusza demontaż urządzenia, sprawiając, że zastosowanie dzielonego uszczelnienia traci sens.

Uszczelnienia gazodynamiczne[edytuj | edytuj kod]

Ciekawy wariant uszczelnienia kompaktowego, w którym pomiędzy pierścienie dostarczany jest pod ciśnieniem gaz uniemożliwiający kontakt pierścieni. Rozwiązanie nie zyskało dużej popularności w przemyśle, ze względu na wysoką cenę uszczelnienia, bardzo wysoką cenę pierścieni (nawet krótkotrwała przerwa w dostawie gazu uszkadza pierścienie i wymusza ich wymianę), wysoki koszt instalacji dostarczania gazu, oraz konieczność jego stałego dostarczania (koszt).

Rozwój technologii w dziedzinie uszczelnień mechanicznych umożliwił uszczelnianie również mediów sypkich.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]