Uszczelnienie mechaniczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Uszczelnienie mechaniczneuszczelnienie elementów obracających się, w którym elementem uszczelniającym są dociskane do siebie sprężyną pierścienie wykonane z twardego materiału (węgliku krzemu, węgliku wolframu, ceramiki).

Jest to uszczelnienie bezwyciekowe, w przeciwieństwie do poprzednika, czyli uszczelnienia sznurowego.

Typy[edytuj | edytuj kod]

Uszczelnienia mechaniczne dzielimy na:

Uszczelnienia komponentowe[edytuj | edytuj kod]

Najprostszy, najpopularniejszy i najtańszy typ uszczelnień mechanicznych. Ze względu na możliwość popełnienia szeregu błędów montażowych żywotność tego rodzaju uszczelnień jest najniższa. Rozwiązanie to jest często stosowane przez producentów pomp/mieszadeł ze względu na niską cenę. Po pierwszej awarii użytkownicy często decydują się na przejście na bardziej zaawansowane uszczelnienia kompaktowe.

Uszczelnienia kompaktowe[edytuj | edytuj kod]

Zaawansowana konstrukcja, w której wszystkie elementy są fabrycznie zmontowane w jeden element. Prosta instalacja, dłuższa żywotność dzięki wyeliminowaniu błędów montażowych. Dławik takiego uszczelnienia często umożliwia przepłukiwanie pierścieni uszczelnienia od strony atmosferycznej w celu umożliwienia mu pracy w przypadku wysokiej temperatury lub słabych właściwości smarnych pompowanego/mieszanego medium. Uszczelnienia te występują w wersji podwójnej, która ma zastosowanie w sytuacji, gdy pompowane medium jest niebezpieczne dla otoczenia i musimy zagwarantować szczelność układu, lub gdy warunki pracy (temperatura, kiepskie właściwości smarne) uniemożliwiają pracę uszczelnienia pojedynczego.

Uszczelnienia dzielone[edytuj | edytuj kod]

Mniej lub bardziej zaawansowane konstrukcyjnie odmiany uszczelnień kompaktowych pojedynczych. Nie są całkowicie szczelne, więc nie gwarantują bezwyciekowej pracy. Dzięki dzielonym elementom jest możliwość ich instalacji bez demontażu pompy lub mieszadła. W praktyce rzadko znajdują zastosowanie, gdyż są jednym z najdroższych rodzajów uszczelnień. Ich cena czasem przekracza wartość samego urządzenia, a okresowy serwis pompy lub mieszadła wymusza jego demontaż, co sprawia, że stosowanie dzielonego uszczelnienia traci sens.

Uszczelnienia gazodynamiczne[edytuj | edytuj kod]

Wariant uszczelnienia kompaktowego, w którym między pierścienie dostarczany jest pod ciśnieniem gaz uniemożliwiający kontakt pierścieni. Rozwiązanie to nie zyskało dużej popularności w przemyśle ze względu na wysoką cenę uszczelnienia, bardzo wysoką cenę pierścieni (nawet krótkotrwała przerwa w dostawie gazu uszkadza pierścienie i wymusza ich wymianę), wysoki koszt instalacji dostarczania gazu oraz konieczność jego stałego dostarczania.

Rozwój technologii w dziedzinie uszczelnień mechanicznych umożliwił uszczelnianie również mediów sypkich.