Uzupełniająca Mapa Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
UMP-pcPL (Uzupełniająca Mapa Polski – prawie cała Polska)
Ilustracja
Mapa centrum Warszawy w UMP
Typ strony społecznościowy serwis GIS (mapa)
Data powstania 1 marca 2004
Autor wielu autorów
Właściciel brak
Rejestracja opcjonalna
Strona internetowa

UMP-pcPL (w skrócie UMP) – polski projekt społecznościowy stworzenia otwartej mapy wektorowej, zorientowanej na odbiorniki przedsiębiorstwa Garmin. UMP opiera się na podobnych zasadach co OpenStreetMap, jednak niemal cała ekipa pochodzi z Polski, w rezultacie terytorium Polski jest opracowane wyraźnie lepiej, niż inne kraje.

W skład projektu wchodzi też zbiór niebezpiecznych miejsc, zwany UMP-Radary[1].

Historia projektu[edytuj | edytuj kod]

Około roku 1998 powstały pierwsze darmowe mapy do odbiorników GPS przedsiębiorstwa Garmin. Możliwe to było dzięki poznaniu formatu binarnego plików map – bez poparcia, ale i też bez sprzeciwów przedsiębiorstwa Garmin. Został opublikowany kompilator[2] (produkt płatny). Środowisko ukuło dla takich map nazwę "Uzupełniająca Mapa Polski" (patrz też ujęcie na stronie GPS Maniak[3]).

Na początku 2003 roku powstała mapa drogowa Polski, nazwana UMP-PL[4]. Technicznie były to ślady oraz punkty zapamiętane przez odbiorniki, bez znacznego przystosowania. Zbieranie danych oraz ich przeróbkę koordynował Tomasz Surmacz.

W marcu 2004 pod nazwą UMP-Wawa zawiązała się ekipa tworząca szczegółową mapę dla Warszawy. Dwa miesiące później mapa stała się częścią składową UMP-PL. Również w 2004 roku wystartował serwis Mapcenter[5] umożliwiający kompilację własnych map pełną wersją kompilatora, za cenę udostępnienia jej wszystkim chętnym.

Od lipca do listopada 2006 UMP-Wawa wchłonął dane UMP-PL i przyjęto wspólną nazwę UMP-pcPL.

W marcu 2008 powiększono teren o Czechy i Słowację.

W styczniu 2009 oprócz kompilacji na odbiorniki Garmin pojawiła się wizualizacja mapy możliwa do bezpośredniego przeglądania przez WWW, a w 2012 serwis został wzbogacony o wyznaczanie tras online

Według stanu na rok 2013 - Czechy, Słowacja, Niemcy są uwzględniane również w wersji topo, a mapa obejmuje całą Europę ze szczątkowymi danymi z innych kontynentów.

Dane[edytuj | edytuj kod]

Pozyskiwanie i autorstwo[edytuj | edytuj kod]

Podstawą tworzenia danych są ślady zbierane w terenie przez odbiorniki GPS oraz obserwacje osób wspierających projekt.

Bezpośrednia edycja danych źródłowych jest możliwa tylko dla mianowanych autorów (prawa zapisu do repozytorium CVS). Pozostałe osoby mogą przygotowywać dane w różnym stopniu zaawansowania – od zgłaszania pojedynczych punktów, aż do propozycji konkretnych poprawek, wprowadzanych do źródeł bez zmian.

Udostępnianie (licencjonowanie)[edytuj | edytuj kod]

Ideą map UMP jest bezpłatność (freeware). Początkowo mapy UMP w ogóle nie miały określonych zasad używania, ewentualnie ogólnie określone zasady, np. poniżej początek licencji UMP-Wawa:

Wstęp
Celem niniejszej Licencji jest zagwarantowanie wolnego dostępu do UMP, oraz zapewnienie każdemu użytkownikowi swobody kopiowania i rozpowszechniania map, z dokonywaniem modyfikacji lub bez, tylko i wyłącznie w celach nie komercyjnych. Ponadto Licencja ta przyznaje zasługi autorom przy jednoczesnym ich zwolnieniu z odpowiedzialności za modyfikacje dokonywane przez innych. Niniejsza Licencja zastrzega też, że wszelkie prace powstałe na podstawie tych map muszą nosić cechę wolnego dostępu w tym samym sensie co produkt oryginalny. Niniejsza Licencja została opracowana z zamiarem zastosowania jej do map UMP.

Od marca 2007 dla UMP-pcPL obowiązuje licencja Creative Commons Share Alike 3.0 (CC BY-SA) zarówno dla danych, jak i dla udostępnianych plików po przetworzeniu.

Oprogramowanie[edytuj | edytuj kod]

Używane narzędzia są ogólnie dostępne na zasadach freeware lub shareware. Zadania specyficzne wykonywanie są przy pomocy własnych skryptów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]