Mapy Google

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mapy Google
Ilustracja
Typ strony

serwis mapowy

Autor

Google

Właściciel

Google

Rejestracja

opcjonalnie (konto Google)

Wersje językowe

kilkadziesiąt

Strona internetowa

Mapy Google, Google Mapsserwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map, zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi, 360° panoramiczne widoki z poziomu ulic (Street view), natężenie ruchu ulicznego w czasie rzeczywistym, planowanie tras podróży samochodem, transportem publicznym, rowerem, pieszo lub samolotem oraz tworzenie „wizytówek[1]” firm. Został stworzony przez Google i uruchomiony 8 lutego 2005. Jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników. W 2018 r. uruchomiono opcję Mapy Google „Dla Ciebie”[2].

Odwzorowanie map jest zbliżone do odwzorowania walcowego równokątnego. W przypadku określania nazw krajów czy terytoriów Google stosuje się przede wszystkim do standardu ISO 3166.

Autorami map w serwisie jest wiele zewnętrznych firm, w tym Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Tele Atlas i Transnavicom. Autorami zdjęć lotniczych są m.in. TerraMetrics, DigitalGlobe, Spot Image (organizacja pomocnicza Centre National d'Études Spatiales), GeoEye (patrz GeoEye-1) oraz MGGP vAero.

W 2012 r. Google poinformował, że zatrudnia 7100 pracowników i kontrahentów pracujących nad mapowaniem[3].

Działania techniczne[edytuj | edytuj kod]

Wyszukiwanie[edytuj | edytuj kod]

Geokoder Google Maps analizuje adresy wpisane w języku naturalnym. Usługa ta działa m.in. dla Stanów Zjednoczonych, Kanady i większości państw europejskich (w tym Polski), gdzie w największych miastach możliwe jest wyszukiwanie pojedynczych domów. Serwis wskazuje również połączenia drogowe między znalezionymi miejscami z przybliżonym czasem podróży i w rozbiciu na etapy, przebieg trasy może zostać dowolnie zmodyfikowany poprzez przeciąganie jej punktów składowych kursorem myszy.

Możliwe jest także wyszukiwanie miejsc za pomocą współrzędnych geograficznych (stopni, opcjonalnie minut oraz sekund), na przykład wpisanie „52 13 54 N 21 00 20 E” spowoduje znalezienie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Mapy Google API[edytuj | edytuj kod]

Google stworzyło API, umożliwiające wstawienie własnej mapy na dowolną stronę internetową. Dostęp do API odbywa się z poziomu języka JavaScript, ActionScript 3 (Google Maps API for Flash®) lub w postaci obrazu (Google Static Maps API). Do korzystania z Google Maps API wymagany jest bezpłatny klucz, który może uzyskać każdy użytkownik konta Google. Klucz pozwala na dostęp z jednej domeny lub katalogu domeny. Google Maps API umożliwia zintegrowanie ze stroną internetową w pełni funkcjonalnej mapy, z własnymi danymi i funkcjami do obsługi zdarzeń. Usługa jest darmowa, jednak zawiera reklamy.

Pierwsze wersje API nie oferowały zaawansowanych funkcji, dostępnych w witrynie Mapy Google. Nowsza wersja 2.8 udostępnia niemal całą funkcjonalność oryginalnego serwisu, wliczając w to:

 • możliwość geokodowania adresów
 • rysowanie polilinii
 • wyznaczanie tras przejazdu wraz z listą kroków
 • pełna kontrola widoku ulic (Street View)
 • wsparcie dla języka KML/GeoRSS

API może być używane bez opłat zarówno w celach domowych, jak i zastosowaniach komercyjnych.

Usługi[edytuj | edytuj kod]

Street View[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Google Street View.
Samochód Google Street View w Polsce (Gorzów Wielkopolski)

W maju 2007 r. do Google Maps dodano Street View – usługę, pozwalającą na oglądanie 360° panoram wielu miast i miejsc na świecie. Zdjęcia są wykonane kamerą zamontowaną na dachu samochodu z poziomu około 250 cm. Wysoka rozdzielczość tych zdjęć (można było rozpoznać na nich twarze sfotografowanych osób) wywołała zarzuty o pogwałcenie prywatności przez Google, dlatego obecnie publikowane zdjęcia mają rozmyte twarze przechodniów.

Z okazji odbywającego się w lipcu 2008 r. wyścigu kolarskiego Tour de France w usłudze Street View znalazły się poszczególne etapy wyścigu. Od sierpnia 2008 r. dostępne są również zdjęcia Japonii i Australii. Do grudnia 2009 r. dołączyły zdjęcia wielu miejsc w następujących państwach: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Czechy, Francja, Włochy, Meksyk, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria, Kanada, Japonia, Tajwan, Singapur, Australia i Nowa Zelandia. W 2010 r. dodano pierwsze zdjęcia z Antarktydy[4], a w 2012 r. – z Polski[5].

Live View[edytuj | edytuj kod]

Live View to usługa w Google Maps dzięki której można zobaczyć kierunek w którym trzeba się poruszyć w rozszerzonej rzeczywistości. Działa ona na obszarach mapy objętych Street View, czyli w większości polskich i zagranicznych map.[6]

Kreator Map Google[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kreator Map Google.

Kreator Map Google (ang. Google Map Maker) to narzędzie udostępnione przez Google, umożliwiające edycję map Google. Pozwala to na usuwanie nieistniejących obiektów, zmianę na prawidłową kategorię obiektów, dodawanie nieoznaczonych obiektów, zatem na poprawianie popularnej mapy dla dobra użytkowników z całego świata. Kreator Map Google nie został jeszcze uruchomiony we wszystkich krajach na świecie i jest w fazie testów. W Polsce narzędzie jest dostępne od września 2012 r.[7]

Moje Mapy Google[edytuj | edytuj kod]

Moje Mapy Google (ang. Google My Maps) to funkcja w Mapach Google uruchomiona w kwietniu 2007 r., Która umożliwia użytkownikom tworzenie własnych map do użytku osobistego lub udostępniania. Użytkownicy mogą dodawać punkty, linie, kształty, notatki i obrazy na górze Map Google za pomocą edytora WYSIWYG[8]. Dostępna jest również aplikacja na Androida, pierwotnie wydana w marcu 2013 r. Pod nazwą Google Maps Engine Lite[9][10].

Profil Firmy w Google[edytuj | edytuj kod]

Bezpłatna usługa Google umożliwiająca właścicielom firm wyświetlanie nazwy i adresu przedsiębiorstwa w Mapach Google oraz wyszukiwarce[11]. Obecność firmy w Mapach Google poprzedzona jest zazwyczaj założeniem profilu na platformie Profil Firmy w Google, uzupełnieniem: kategorii działalności, fizycznej lokalizacji firmy, informacji o tym czy firma obsługuje klientów również poza ww. lokalizacją fizyczną, obszaru działalności firmy, danych kontaktowych oraz informacji dodatkowych.

Mapy Google na telefony komórkowe[edytuj | edytuj kod]

Mapy Google na telefony komórkowe (ang. Google Maps for mobile) to darmowa usługa bazująca na serwisie Google Maps i oferująca nawigację satelitarną[12] oraz możliwość oglądania map i zdjęć satelitarnych na telefonach komórkowych i innych urządzeniach mobilnych (przenośnych). Możliwe jest także zgłaszanie przez użytkowników korków, dzięki czemu łatwiej można dostosować swoją trasę[13]. Polskim głosem Map Google jest dziennikarz i właściciel studia lektorskiego Polish Voices Jarosław Juszkiewicz, 22 maja 2020 roku Google podjęło decyzję o zastąpieniu go automatycznie generowanym głosem[14], po protestach użytkowników przywrócono jednak głos Juszkiewicza[15].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wizytówka Google, Specjalista ds. Google Maps dokładnie wyjaśnia czym są wizytówki w Mapach Google (pol.).
 2. Mapy Google „Dla Ciebie” – uruchom już dziś i nie czekaj na Google! – Android.com.pl, Android.com.pl – Największe Polskie Centrum Google Android, 14 lipca 2018 [dostęp 2019-02-19] (pol.).
 3. Nicholas Carlson: To Do What Google Does In Maps, Apple Would Have To Hire 7,000 People. Business Insider Australia, 2012-06-27. [dostęp 2016-10-13].
 4. Eksploruj świat ze Street View -- teraz na 7 kontynentach – wpis na Blogu Google Polska, googlepolska.blogspot.com.
 5. Google Street View już w Polsce – pozytywnie zaskakuje, Komórkomania.pl [dostęp 2022-06-08] (pol.).
 6. Najbardziej wyczekiwana funkcja Map Google nareszcie w Polsce. Tak działa Live View, INNPoland.pl [dostęp 2021-02-10] (pol.).
 7. Poprawiaj mapy swojej okolicy w Kreatorze map Google, „Blog Google Polska” [dostęp 2017-01-30] (ang.).
 8. Google releases My Maps, VentureBeat, 5 kwietnia 2007 [dostęp 2021-04-13] (ang.).
 9. TechCrunch is now a part of Verizon Media, consent.yahoo.com [dostęp 2021-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-13].
 10. Google Rebrands Maps Engine to ‘My Maps’, Adds Improved Search and More, NDTV Gadgets 360 [dostęp 2021-04-13] (ang.).
 11. Informacje o Google Moja Firma – Komputer – Google Moja Firma – Pomoc, support.google.com [dostęp 2020-04-30].
 12. Poznaj nowe Mapy Google.
 13. Mapy Google i korki – poinformuj użytkowników – Android.com.pl, Android.com.pl – Największe Polskie Centrum Google Android, 5 kwietnia 2019 [dostęp 2019-06-17] (pol.).
 14. Wyborcza.pl, katowice.wyborcza.pl [dostęp 2017-05-27].
 15. Marcin Klimkowski, Polski lektor wrócił do Google Maps. Gigant wycofał się ze zmiany, Auto / Moto, 1 czerwca 2020 [dostęp 2022-12-18] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 • Google Sightseeing (ang.) – serwis zajmujący się zbieraniem odnośników do zasugerowanych przez użytkowników znanych bądź interesujących miejsc na Google Maps
 • Poznaj Google Maps API (pol.) – baza przykładów i zastosowań Google Maps API