Szukacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szukacz[1] – polska wyszukiwarka internetowa, oparta w całości na polskim, autorskim rozwiązaniu programowym. Stworzona i uruchomiona za sprawą wydawnictwa Prószyński i S-ka przy osobistym zaangażowaniu Mieczysława Prószyńskiego. Uruchomiona we wrześniu 2001, została zamknięta 1 listopada 2011 roku.

Cechy charakterystyczne:

  • wykorzystywanie tezaurusa dla języka polskiego,
  • wykorzystywanie algorytmów rozpoznawania odmian słów w języku polskim,
  • indeksowanie zamkniętych dla robotów zasobów na podstawie odrębnych umów,
  • w 2005 roku uruchomiono wyszukiwanie ulic i miejscowości map i planów miast.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szukacz działał w witrynie www.szukacz.pl od początku września 2001 roku. Był wyszukiwarką internetową, skonstruowaną do wyszukiwania dokumentów w języku polskim.

Prace nad tym projektem zaczęły się dwa lata wcześniej, w połowie 1999 roku.

W szczycie swojego rozwoju, pod koniec 2007 roku, odpowiadał ze 115 milionów dokumentów w języku polskim pochodzących z miliona witryn (kolekcja „Polska”). Do połowy 2007 roku odpowiadał także z 45 milionów wyselekcjonowanych dokumentów w języku angielskim pochodzących z 2 milionów witryn (kolekcja „Świat” (tylko 4 procent pytań było skierowane do tej kolekcji).

Indeksy wykorzystywane do odpowiadania na pytania zadawane Szukaczowi były rozlokowane na 23 twardych dyskach, zamontowanych w 4 serwerach. Ten zestaw był zduplikowany na kolejnych 4 serwerach. W sumie cały system odpowiadający mieścił się na 10 serwerach. Kolejne trzy serwery służyły do zbierania danych i ich przetwarzania w postać indeksów.

Pracował do października 2011 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szukaczem” jest nazywana również część teleskopów optycznych – dodatkowa lunetka wizualna, umożliwiająca odszukanie i wstępną identyfikację badanego obiektu; Szukacze (pol.). W: www deltaoptical.pl [on-line]. [dostęp 2012-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-28)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]