V-ray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
V-Ray
Ilustracja
Renderowanie stworzone przy użyciu V-Ray dla Rhinoceros 3D, demonstrujące zaawansowane efekty takie jak: refrakcja i kaustyka.
Autor Chaos Group
Pierwsze wydanie 1997
Aktualna wersja stabilna 5.0 / 2020
System operacyjny Linux, Mac OS X i Microsoft Windows
Rodzaj system renderujący
Licencja zamknięte, komercyjne
Strona internetowa

V-Ray – silnik renderujący, wykorzystywany w oprogramowaniu do tworzenia trójwymiarowej grafiki komputerowej.

Twórcami tego silnika są Vladimir Koylazov i Peter Mitev z firmy Chaos Group założonej w 1997 roku w Sofii, Bułgaria

Jest to silnik renderujący, który używa bardzo zaawansowanych technik jak np. algorytm globalnego oświetlenia (global illumination), path tracing, mapowanie fotonowe (photon mapping), irradiance map oraz directly computed global illumination.

Użycie tych technik daje o wiele lepsze rezultaty niż standardowe silniki renderujące, w które zaopatrywane są aplikacje do tworzenia trójwymiarowej grafiki komputerowej; generalnie rendering używający tych technik wydaje się bardziej fotorealistyczny dla ludzkiego oka, ponieważ faktyczne efekty oświetlenia są bardziej realistycznie odzwierciedlone. Jedyną wadą tych technik jest większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową w związku z dużą ilością skomplikowanych obliczeń.

V-ray jest używany przy tworzeniu produkcji filmowych; jest również w szerokim zakresie używany przy tworzeniu realistycznych scen 3d na potrzeby architektury.

Kompatybilność[edytuj | edytuj kod]

V-Ray jest kompatybilny z takimi aplikacjami jak: Sketchup, Autodesk 3ds max, Blender[1], Maya, Rhino, TrueSpace i Cinema 4d, jak także z 32 oraz 64-bitową architekturą.

V-Ray i Autodesk 3ds Max[edytuj | edytuj kod]

V-Ray jest szeroko stosowany jako silnik renderujący zastępujący silniki wbudowane w 3ds Max (scanline i mental ray). V-Ray będzie kontynuował kompatybilność z wersjami 3ds Max wydanymi przed przejęciem Discreet przez Autodesk.

V-Ray był później kompatybilny z porzuconym przez Autodesk programem do trójwymiarowego komputerowego wspomagania projektowania Autodesk VIZ.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. V-Ray/Blender integration update - BlenderNation [online], www.blendernation.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]