Hasselblad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Victor Hasselblad AB)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hasselblad 503CW, Zeiss Distagon 3,5/30, Ixpress V96C
Hasselblad 503CXi

Victor Hasselblad ABszwedzki koncern fotograficzny. Powstał z wyodrębnienia w 1908 samodzielnej jednostki z rodzinnego przedsiębiorstwa F.W. Hasselblad & Co. Na początku swojej działalności koncentrował się na handlu importowanymi z USA aparatami fotograficznymi marki Kodak. Motorem napędowym koncernu fotograficznego był spadkobierca fortuny Victor Hasselblad (ur. 1906), który lata młodości spędził na przemierzaniu świata, zatrudniając się w różnych przedsiębiorstwach z branży fotograficznej. W tym czasie powstało też wiele notatek oraz szkiców mających na celu zbudowanie jak najlepszego aparatu fotograficznego. Po powrocie z wojaży, Victor Hasselblad otworzył sklep fotograficzny w centrum miasta. Po wybuchu II wojny światowej w 1940 szwedzki rząd zwrócił się do słynnego wówczas specjalisty mechaniki fotograficznej z pytaniem o możliwość skopiowania niemieckiego aparatu. W odpowiedzi Hasselblad zaproponował stworzenie własnej konstrukcji.

W roku 2004 przedsiębiorstwo Hasselblad połączyło się z duńskim producentem skanerów i ścianek cyfrowych do aparatów średnio- i wielkoformatowychImaconem.

Historia[edytuj]

  • W 1841 roku w Göteborgu – portowym mieście Szwecji została założona rodzinna handlowa działalność gospodarcza F.W. Hasselblad & Co.
  • 1888 – Arvid Viktor Hasselblad zafascynowany fotografią rozpoczął import aparatów fotograficznych. Kontrahentem był poznany podczas miesiąca miodowego, który Arvid spędził w Anglii, amerykański przedsiębiorca George Eastman, późniejszy założyciel Kodak Company
  • 1906 – w Göteborgu przyszedł na świat Fritz Victor Hasselblad. Jego ojciec Karl Erik Hasselblad już przy narodzinach syna zaplanował ukierunkowanie go na fotografię.
  • 1908 – Z rodzinnej spółki został wyodrębniony dział fotograficzny – Hasselblad Fotografiska AB
  • 1924 – Ojciec Victora Hasselblada podjął decyzję o wysłaniu 18-letniego syna do Drezna w Niemczech gdzie miał on opanować konstrukcję oraz techniki budowy aparatu fotograficznego oraz poznać tajniki optyki.
  • 1969 – aparaty Hasselblad dostarczyły pierwszych zdjęć z Księżyca w ramach programu Apollo

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]