Village Roadshow Pictures

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Village Roadshow Pictures
Ilustracja
Logo firmy używane od 2019 r.
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Kalifornia

Siedziba

Los Angeles

Data założenia

1989

Forma prawna

jednostka zależna

Prezes

Bruce Berman

Dyrektor

Bruce Berman

Udziałowcy

Village Roadshow

brak współrzędnych
Strona internetowa

Village Roadshow Picturesamerykańska wytwórnia filmowa współfinansująca głównie hollywoodzkie filmy, powstała w 1989 roku przez Grega Coote’a, będąca oddziałem Village Roadshow Entertainment Group (VREG)[1].

Od momentu powstania firmy, wyprodukowała ponad 100 filmów jako koprodukcje z Warner Bros., w tym m.in. Matrix, Matrix Reaktywacja, Matrix Rewolucje, Sherlock Holmes, Sherlock Holmes: Gra cieni, Happy Feet: Tupot małych stóp, Happy Feet: Tupot małych stóp 2, Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, Ocean’s Twelve: Dogrywka, Ocean’s Thirteen, Lego: Przygoda i Joker.

Filmy w bibliotece wytwórni osiągnęły 34 pierwsze miejsca sprzedaży kasowej w USA i otrzymały pięćdziesiąt nominacji do Oscara, dziewiętnaście Oscarów i sześć Złotych Globów[2][3].

Wytwórnia samodzielnie dystrybuuje swoją rozrywkę filmową za pośrednictwem podmiotów stowarzyszonych w kilku terytoriach na całym świecie, w tym w Australii, Nowej Zelandii i Singapurze (za pośrednictwem Golden Village)[4]. JPMorgan Chase i Rabobank International zapewniają pewne fundusze na planszę filmową Village Roadshow z Warner Bros. Pictures[1]. Wytwórnia miała dodatkową pomoc finansową w Sony Pictures, która zakończyła się w 2016 roku[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Village Roadshow Pictures powstała w 1989 roku przez Grega Coote’a[5].

W 2012 Warner Bros. i Village Roadshow Pictures przedłużyły umowę o współfinansowanie pierwszego spojrzenia do 2017 roku.

W maju 2014 VRPG zawarło umowę dotyczącą dodatkowego współfinansowania produkcji z Sony Pictures Entertainment, która rozpoczęła się wydaniem filmów Bez litości i Annie. Drugie porozumienie zostało zawarte ze względu na dużą ilość dostępnego kapitału[5].

W 2015 VREG, spółka holdingowa Village Roadshow Pictures i Village Roadshow Television, została dokapitalizowana inwestycją o wartości 480 milionów dolarów, która obejmowała fundusze od Falcon Investment Advisors i Vine Alternative Investments.

Falcon Investment Advisors i Vine Alternative Investments dodały dodatkowy kapitał w kwietniu 2017, aby przejąć pakiet kontrolny w korporacji. Miało to na celu sfinansowanie nowego planu strategicznego dla rozszerzonej listy filmów oraz dodanie produkcji programów telewizyjnych i innych form treści[6].

Produkcja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]