Forbes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Forbes
Ilustracja
Częstotliwość

dwutygodnik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

Nowy Jork

Wydawca

Forbes Media, LLC

Tematyka

biznes

Pierwszy numer

15 września 1917

Redaktor naczelny

Steve Forbes

ISSN

0015-6914

Strona internetowa

Forbesamerykański dwutygodnik o tematyce biznesowej, założony w 1917 przez Bertiego Forbesa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najtrudniejszym momentem w historii dla dwutygodnika był Wielki Kryzys, który spowodował znaczne zmniejszenie sprzedaży magazynu. Do tego Forbes musiał zmierzyć się z nową konkurencją w postaci Businessweeka i Fortune. W celu utrzymania wydawnictwa na powierzchni Bertie Forbes zaczął wydawać poradniki finansowe, ale tak naprawdę nowe przychody reklamowe przyszły wraz z rankingami. Najbardziej prestiżowe okazało się wprowadzone w 1948 roku coroczne zestawienie największych amerykańskich korporacji, które ukazuje się do dziś jako Forbes Global 2000. Pomysł ten był autorstwa Malcolma Forbesa, syna Bertiego, który wraz ze swoim starszym bratem Bruce'em w wydawnictwie pracował od lat 40., a w 1954 roku przejął zarządzanie magazynem po śmierci jego ojca. Zmiany, jakie wtedy wprowadzili bracia, szybko przełożyły się na pozycję Forbesa na rynku. W ciągu kolejnych czterech lat sprzedaż magazynu wzrosła o 100 procent, dochodząc do 265 tys. egzemplarzy, a przychody firmy szacowane były na 3,5 mln dolarów rocznie. Po śmierci Bruce'a w 1964 roku magazyn kojarzony był głównie z postacią Malcolma Forbesa (1917–1990). Malcolm odkupił od jego żony oraz od pozostałych braci – Gordona i Wallace'a, wszystkie udziały w firmie i stał się jej jedynym właścicielem. Forbes był cały czas na fali wznoszącej. Jesienią 1966 roku sprzedaż magazynu przekroczyła pół miliona egzemplarzy i wreszcie udało się prześcignąć Fortune. Linia Forbesa od tamtego czasu pozostała niezmienna: wiara w wolny rynek i kapitalizm[1]. Dziś spółką i magazynem kierują Steve Forbes i jego bracia.

Główna siedziba redakcji mieści się na Piątej Alei w Nowym Jorku. Redaktorem naczelnym jest Steve Forbes, zaś wydawcą – Randall Lane.

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

W codziennym życiu Forbes kojarzy się z listami zawierającymi ludzi najbogatszych na Ziemi, czyli: Forbes 400, lista najbogatszych ludzi w USA; lista najbogatszych ludzi świata oraz Forbes 500, czyli lista największych spółek świata. Pomimo że majątek czasami trudno oszacować, listy Forbesa są uznawane za pewne źródło informacji. Inną z list Forbesa jest Forbes 30 Under 30, zawierająca wpływowe osoby poniżej 30. roku życia.

Forbes Polska[edytuj | edytuj kod]

Od 16 grudnia 2004 roku istnieje także polska edycja miesięcznika Forbes, wydawana przez Axel Springer Polska.

Diamenty Forbesa[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2008 redakcja Forbes Polska organizuje coroczny ranking pod nazwą Diamenty Forbesa, w którym wyróżnia najbardziej dynamicznie rozwijające się firmy w Polsce[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Karnaszewski. Forbes ma 100 lat. „Forbes”. 10/2017, s. 20-23. Ringier Axel Springer Polska. ISSN 1733-7291. 
  2. Diamenty Forbesa 2023 oznaką siły polskiego biznesu w trudnych czasach, forbes.pl [dostęp 2023-09-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]