Vladimirs Nikonovs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vladimirs Nikonovs
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 kwietnia 1955
Rzeżyca
Łotwa Poseł na Sejm Republiki Łotewskiej XII kadencji
Okres od 4 listopada 2014
Przynależność polityczna Socjaldemokratyczna Partia „Zgoda”

Vladimirs Nikonovs (ros. Владимир Владимирович Никонов, Władimir Władimirowicz Nikonow; ur. 4 kwietnia 1955 w Rzeżycy) – łotewski polityk, krajoznawca i działacz religijny rosyjskiego pochodzenia, samorządowiec, od 2010 poseł na Sejm.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1977 ukończył studia w Ryskim Instytucie Politechnicznym, po czym pracował m.in. jako inżynier. W latach 1982–1996 zatrudniony w Łatgalskim Muzeum Historycznym w Rzeżycy, gdzie pracował jako restaurator. Od 1992 jest prezesem spółki „Reta”. W 1999 stanął na czele rzeżyckiej wspólnoty staroobrzędowców.

Jest członkiem zarządu Centrum Kultury Rosyjskiej w Rzeżycy[1], a także honorowym obywatelem miasta Rzeżycy. W latach 2005–2010 zasiadał w radzie miejskiej Rzeżycy. W 2010 został wybrany w skład Sejmu X kadencji z listy Centrum Zgody. W wyborach w 2011 uzyskał reelekcję, ponownie wybrany do Sejmu w 2014 z listy Socjaldemokratycznej Partii „Zgoda”.

Zajmuje się fotografią (miał kilka prywatnych wystaw[2]) oraz badaniem historii Rzeżycy. Jest autorem książek oraz zbiorów fotografii (pocztówek): „Rēzekne senajās atklātnēs”, „Vecticībnieku lūgšanu nami Latgalē”, „Rēzekne. Vēstures apcerējumi”, „Vecticība Latgalē”, „Starowierije Łatgalii” i „Starowierije Łatgalii w fotografijach”.

Żonaty, ma dwoje dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]