Centrum Zgody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Centrum Zgody
Państwo

 Łotwa

Lider

Nils Ušakovs

Data założenia

2005

Adres siedziby

Rīga, Jūra Alunāna 8 - 3, LV-1010

Ideologia polityczna

socjaldemokracja, socjalizm

Poglądy gospodarcze

socjalizm

Grupa w Parlamencie
Europejskim

Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim

Młodzieżówka

PatriotiLV

Barwy

     czerwień

Obecni posłowie

30

Obecni eurodeputowani

1

Strona internetowa

Centrum Zgody (łot. Saskaņas Centrs, SC; ros. Центр согласия) – łotewska koalicja polityczna o charakterze centrolewicowym powstała w 2005.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie wywodzi się z powstałej w 2002 koalicji O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie. W jego szeregach znalazło się w 2005 pięć podmiotów:

W wyborach z 2006 koalicja zdobyła 18 miejsc w Sejmie, pokonując partię O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie, która dotychczas cieszyła się największą popularnością wśród mniejszości rosyjskojęzycznych. 11 mandatów w ramach sojuszu otrzymała Partia Zgody Narodowej, 4 – Łotewska Partia Socjalistyczna, zaś Nowe Centrum i Dyneburska Partia Miejska po jednym[2]. W wyborach do Sejmu X kadencji w 2010 uzyskała 26,04% głosów i 29 mandatów[3].

Program[edytuj | edytuj kod]

Program gospodarczy partii można określić jako lewicowy: Centrum domaga się zwiększenia wydaktów socjalnych na oświatę i pomoc społeczną, chce wprowadzenia płacy minimalnej oraz znacznego ograniczenia bezrobocia. Ugrupowanie opowiada się za integracją mniejszości rosyjskojęzycznej w państwie poprzez przyznanie obywatelstwa mieszkającym na Łotwie Rosjanom (wycofanie regulacji wprowadzających status nieobywatela), podwyższeniem statusu języka rosyjskiego w administracji i samorządach oraz pomocą dla rosyjskojęzycznego szkolnictwa. W polityce zagranicznej partia występuje za członkostwem w Unii Europejskiej oraz dobrymi relacjami z Rosją, Białorusią i pozostałymi krajami WNP.

Większość elektoratu koalicji stanowią mieszkający na Łotwie oraz uprawnieni do głosowania w wyborach Rosjanie i inne mniejszości słowiańskie – dominują oni również wśród parlamentarzystów Centrum. Koalicja znajduje się w opozycji wobec rządzącej Łotwą centroprawicy.

Reprezentacja[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie było reprezentowane w kadencji 2009–2013 w 43 samorządach. Wraz z LPP/LC współtworzyło koalicję rządzącą w Rydze, a jego przedstawiciel Nils Ušakovs został w 2009 burmistrzem miasta. Na czele samorządów w Rzeżycy, Lucynie i Zilupe również stanęli przedstawiciele Centrum, a w Salaspils, Rzeżycy i Viļāni zostali zastępcami przewodniczących tych samorządów[1]. W Radzie Miejskiej Rzeżycy partia dysponowala 9 mandatami, w Radzie Miejskiej Jełgawy – 3, w Radzie Miejskiej Lipawy – 2, a w Radzie Dyneburga – 3[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b "Saskaņas centrs" – līderis valstī!. saskanascentrs.lv. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-04)]., saskanascentrs.lv (łot.)
  2. Mūsu cilvēki. saskanascentrs.lv. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-27)]., saskanascentrs.lv (łot.)
  3. Centralna Komisja Wyborcza – Wybory 2010. web.cvk.lv. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-02)]. (łot.)
  4. Mūsu cilvēki. saskanascentrs.lv. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-27)]., saskanascentrs.lv (łot.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]