Wątek na Pomoc:Pytania nowicjuszy

Jak opublikować, problem ze źródłem

5
Rafał Pilśniak (dyskusjaedycje)

Witam, próbuję opublikować swój pierwszy artykuł (Tadeusz Nestorowicz (muzyk)), pierwsza próba została „odesłana“ do brudnopisu z zaleceniem poprawienia stylu i źródła. Styl mam nadzieję poprawiłem i jest już prawidłowo. Co do źródła – tekst został przygotowany we współpracy i zaakceptowany przez pana Tadeusza Nestorowicza. Co potrzebuję teraz zrobić aby artykuł został opublikowany?

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Przeczytaj o weryfikowalności. Nie ma znaczenia czy sam piszesz, czy muzyk o sobie czy razem. Źródła muszą być ogólnodostępne i wiarygodne. Czyli książki, artykuły w pismach i poważne strony internetowe. Źródła muszą być podane. Zobacz też jak wstawiać przypisy.

Dodatkowo trzeba poprawić pod względem stylu (nie piszemy w encyklopediach wspaniała przygoda) (Zobacz o stylu) a także formatowania (Pomoc:Formatowanie). Ogólnie o biogramach mówi ten poradnik

Wiklol (dyskusjaedycje)

Na wstępie serdecznie dziękuję za zainteresowanie Wikipedią i wysiłek włożony w napisanie tego biogramu. Co do poprawy artykułu, niestety dobrze nie jest. Proszę zwrócić uwagę, że podane w uwagach co do tego artykułu na stronie Dyskusja wikipedysty:Rafał Pilśniak napisy "styl" oraz "źródła" to hiperłącza odsyłające do zasad i zaleceń Wikipedii odpowiednio: Pomoc:Styl – poradnik dla autorów oraz Wikipedia:Weryfikowalność.

Poprawne przygotowanie artykułu wymaga zastosowania się do podanych tam wskazówek. W szczególności

  • język ma być taki, jak ten "w którym pisane są wszystkie encyklopedie i dzieła naukowe", nie artykuły w prasie, więc odpadają wszelkie stwierdzenia w stylu "Nagrał kilkadziesiąt albumów. Tworzył i grał w wielu zespołach", bo to są stwierdzenia zbyt ogólnikowe, "Koncertował z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi", ponieważ różne osoby mogą innych artystów uznać za najwybitniejszych, "z którym wciąż ma bardzo silne więzi", bo jest to zbyt ogólnikowe i naładowane emocjonalnie, "Jego rodzinnym miastem jest Dzierżoniów" - też nieencyklopedyczny styl, bo nie wiadomo, o jak szeroką rodzinę tu chodzi, "Jak sam często powtarza, właśnie w Dzierżoniowie rozpoczęła się jego wspaniała przygoda z muzyką." - też odpada, bo tak się nie pisze w encyklopediach, "popularnego w mieście muzyka" - raczej nie do obrony, bo na "popularnego" musiałoby być bardzo mocne źródło (wątpię, że na coś takiego istnieje), "Dzięki rodzinie, przyjaciołom oraz własnemu talentowi udało się połączyć naukę w dwóch szkołach." - tak nie piszemy w encyklopedii (do usunięcia). "zdał egzaminy do średniej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu" - istotne jest jedynie, czy uczył się długo lub czy skończył tę szkołę, zdawanie egzaminów to naprawdę za mało istotny szczegół. Itd., itd. Dalej np."wrócił do jazzowego życia" też do zmiany, tekst "obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej" jest raczej nieistotny dla encyklopedii, natomiast jakby napisać, że "w 2017 roku, po 40 latach, nadal był aktywnym twórcą, to byłoby całkiem dobrze.
  • wszystkie nietrywialne informacje (czyli w zasadzie wszystkie) muszą mieć podane niezależne od tego twórcy, wiarygodne, opublikowane źródła, np. w jakiej książce, jakiego autora, gdzie i w którym roku wydanej, na której stronie była podana ta informacja (i może być nr ISBN), albo np. w jakim czasopiśmie, w którym numerze, z jaką datą wydania, na których stronach był tekst z tymi faktami. Najlepiej wszystkie te dane bibliograficzne w odpowiednim szablonie cytowania po każdym zdaniu lub akapicie, którego treść uźródławia. Natomiast formalnie nie ma żadnego znaczenia potwierdzanie treści przez bohatera biogramu, choć oczywiście sam tenże bohater może być osobą, której łatwo jest sprawdzić artykuł, czy nie zawiera błędów merytorycznych. Nas tutaj obowiązują jednak przywołane zasady.
  • Popraw proszę większość błędów, dodaj jakieś źródła (albo od razu wszystkie, jakie potrzeba), usuń to, czego nie da się podeprzeć źródłami i zobaczymy co dalej. W razie dalszych pytań, proszę pisać tu ponownie.
Rafał Pilśniak (dyskusjaedycje)

Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Będę "walczył" z tym tekstem.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Powodzenia, daj znać jeśli trzeba Ci pomocy. Aha, rozważyłbym jeszcze zamianę kalendarium na prozę, to się lepiej czyta jako opowieść, niż jako listę.