Wątek na Pomoc:Pytania nowicjuszy

Keai (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, chciałam prosić o przejrzenie i akceptację nowego hasła - do tej pory istniała opcja "prośba o przejrzenie edycji". Teraz nie mogę jej znaleźć, a hasło (Davide Morosinotto) nie zostało jeszcze przejrzane i obawiam się, że po jakimś czasie trafi w niebyt. Dziękuję i pozdrawiam! Keai

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Przeniesiono do brudnopisu. Żadnych źródeł - niedopuszczalne. Inne braki opisano w dyskusji autorki.

Keai (dyskusjaedycje)

Strona poprawiona zgodnie z sugestiami - uprzejmie proszę o przeniesienie z brudnopisu. Źródła wyłącznie w języku włoskim, ale skoro muszą być, to wstawione.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Łgarstwo. Notki nie mówią, gdzie się urodził (u stóp wzgórz takich czy owakich nie wskazuje na konkretna miejscowość), nie ma daty urodzenia, wykształcenia i wielu innych. I naprawdę jest autorem 20 tysięcy mil? A ja, ciemny, myślałem że Verne.

Keai (dyskusjaedycje)

Rzeczywiście, dyskusja na tym poziomie nie ma sensu. Trudno linkować każde zdanie, tym bardziej że czytelnicy nie znają włoskiego. Jeśli chodzi o przekład (jest podany nawet ISBN), proszę uzupełnić wiedzę w Katalogu Biblioteki Narodowej (też podlinkować?).

Ented (dyskusjaedycje)

Nie ma potrzeby uźródławiania każdego zdania - uźródławiamy informacje. Liczba przypisów do źródeł powinna być adekwatna do treści, tak aby było wiadomo skąd każda informacja została zaczerpnięta. Nie przewidujemy jaka liczba czytelników zna język włoski (wystarczy, że będzie to jedna osoba). Zasadą jest, że czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Artykuły Wikipedii powinny więc być weryfikowalne (w skrócie: WER), co oznacza, że informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Numer ISBN jest dopuszczalnym uźródłowieniem - wystarczy ująć go w {{Szablon:ISBN}}, który będzie prowadził do katalogów BN.

Keai (dyskusjaedycje)

Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Umieściłam kolejne linki, które odnoszą się do całości artykułu (w języku angielskim i włoskim). Szablonu ISBN - przyznaję się bez bicia - nie potrafię wstawić, ale dodałam link, żeby nie było wątpliwości co do autorstwa. Będę wdzięczna za przejrzenie strony i jej akceptację (lub - jeśli jeszcze coś wymaga poprawienia - poinformowanie mnie o tym). Pozdrawiam!

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Co do przekładu, to raczej nie jest to książka Morosinotto, on ją chyba "tylko" zilustrował. Postać niewątpliwie godna opisania, ale źródła muszą być. Bardzo przepraszam, ale skąd wiesz, kiedy i gdzie się urodził? Prawdopodobnie gdzieś to przeczytałaś, więc podaj to miejsce i gotowe. Chyba, że przeczytałaś w Wikipedii i tam nie ma podanego źródła, to wtedy jest kłopot.

Co do linkowania każdego zdania, to wskażę łatwy sposób, w Pomoc:Przypisy jest sekcja o wielokrotnym użyciu tego samego przypisu. Prościzna. Ale to Ty, za przeproszeniem, musisz przyzwczaić się do poprawnego podawania źródeł na wszystko. Wtedy pisanie (od strony technicznej) idzie jak z płatka.

Keai (dyskusjaedycje)

Nie przypominam sobie, żebyśmy przechodzili na "ty". Książki Morosinotto nie ilustrował, ale napisał na motywach powieści (ale Verne nie figuruje jako autor). Informacje proszę najpierw weryfikować - czepianie się dla sportu jest mało profesjonalne. Uszanowanie.

Adamt (dyskusjaedycje)
Keai (dyskusjaedycje)

Czy do formy bezpośredniej i zachowania Wikietykiety należy też komentarz "łgarstwo" i "a, ja, ciemny myślałem, że Verne"? Rozumiem, że w ten sposób wolno zachowywać się wyłącznie administratorom, a osoby piszące nowe hasła mają się na to pokornie zgadzać?

Wklejam link z BN dla obu panów: https://katalogi.bn.org.pl/discovery/fulldisplay?docid=alma991030364589705066&context=L&vid=48OMNIS_NLOP:48OMNIS_NLOP&lang=pl&search_scope=NLOP_IZ_NZ&adaptor=Local%20Search%20Engine&tab=LibraryCatalog&query=any,contains,davide%20morosinotto&offset=0

Morosinotto JEST autorem tekstu - powieść Verne'a posłużyła tylko jako motyw przewodni. To zresztą bardzo popularne zjawisko w literaturze, dzieła są pisane na nowo przez współczesnych autorów (po włosku nazywa się to "rifacimento"). Jeśli jeszcze mają panowie wątpliwości (abebooks to jednak mało wiarygodne źródło), proszę zajrzeć do "Przewodnika Bibliograficznego" - tam też Davide Morosinotto został opisany jako autor. W Bibliotece Narodowej zdarzają się błędy w katalogowaniu, ale tu akurat go nie popełniono. Zresztą, wystarczy spojrzeć na okładkę książki (przypis) - tam też Verne nie występuje. Wygląda na to, że myli się nie tylko BN, ale i wydawca, że o autorce hasła nie wspomnę.

I jeszcze jedno. Jak rozumiem, hasło - mimo spełnienia wymogów formalnych - nie zostanie teraz zaakceptowane "za karę", żeby pokazać "tej nowicjuszce", gdzie jest jej miejsce. Jeśli tak wygląda Wikietykieta i profesjonalizm, to ja rzeczywiście rezygnuję. Tym bardziej, że hasło stworzyłam bezinteresownie, w ramach poszerzania zakresu informacji o włoskiej literaturze. Teraz już rozumiem, dlaczego moi koledzy i koleżanki po fachu dawno zrezygnowali z takich pomysłów. Szkoda.

Adamt (dyskusjaedycje)

Dziękuję za link. Ciekawa sprawa. czytając informacje z tej strony [https://literia.pl/klasyka-mlodziezowa-dwadziescia-tysiecy-mil-podmorskiej-zeglugi] to wygląda to na opracowanie dla leniwych :) Na podstawie oryginalnej powieści ktoś stworzył skróconą, unowocześnioną formę. Co do hasła nie wiem w czym masz problem i po co te emocje z Twojej strony. Hasło jest w przestrzeni głównej, brakuje tam kilku przypisów, może jeszcze kilka poprawek. Hasło jednak jest i możesz spokojnie je rozwijać, poprawiać itp. To normalne że na początku czasem trudno stworzyć artykuł według standardów Wikipedii ale przy odrobinie cierpliwości prawie zawsze się to udaje. Jeżeli podchodzi się do tematu emocjonalnie i ambicjonalnie pt. "ja wiem najlepiej a wy jesteście dyletanci" to faktycznie trudno o dobry start i porozumienie. Jeżeli masz jakieś pytania i problemy pytaj na stronie dyskusyjnej konkretną osobę. Napisałaś do mnie odpowiedziałem tutaj by nie rozdwajac watków ale możemy kontynuowac już na naszych stronach.

Odpowiedz na „Davide Morosinotto - akceptacja”