Przejdź do zawartości

Wątek na Pomoc:Pytania nowicjuszy

Elzbietaop (dyskusjaedycje)

Witam,

czy ktoś mógłby sprawdzić artykuł, który chciałabym dodać do wiki

Cerkiew Prawosławna w Worsach –

Worsy, to wieś położona w woj. Lubelskim, gmina Drelów. W XIX wieku centrum religijne stanowiła cerkiew grekokatolicka w sąsiedniej wsi Szóstka, a tereny zamieszkiwali „tutejsi”, mieszkańcy, którzy mówili mieszanym językiem rosyjsko-ukraińskim, wyznania grekokatolickiego. Ludność ta tereny Worsy zamieszkiwała od pokoleń.

Z rozkazu cara, w 1875 roku parafie grekokatolickie zostały zamienione na prawosławne, a mieszkańcy przyjęli tą religię. W Worsach prawosławie mocno zakorzeniło się wśród miejscowej ludności.

Wyznanie prawosławne miało bardzo duży wpływ na mieszkańców. Podczas I Wojny Światowej kiedy Carska Rosja zorientowała się, że zaczęła przegrywać z Niemcami, stosując taktykę „spalonej ziemi” zaczęła stosować wobec ludności różne formy nacisku. Za pośrednictwem prawosławnych księży namawiała do ucieczki w głąb Rosji, strasząc przed wcieleniem 18-letnich chłopców do wojska Niemieckiego, nierzadko wyganiając z domostw i paląc je przez Kozaków z Armii Carskiej. Wielu mieszkańców Worsy opuściło swoje domostwa i udało się w trwające kilka lat Bieżaństwo.

Wielu z nich powróciło. Wszyscy którzy powrócili musieli odbudowywać swoje zniszczone, spalone, ograbione gospodarstwa. Nierzadko te gospodarstwa były już zajęte przez innych gospodarzy.

Lata po I Wojnie Światowej, były względnie spokojne dla mieszkańców Worsy. Prawosławie nadal było wiodącą religią wśród mieszkańców wsi. Jeden z mieszkańców Worsy został zastępcą parlamentarzysty do Sejmu II Rzeczypospolitej, z ramienia mniejszości narodowych[1].

W latach 30-tych liczba osób prawosławnych we wsi Worsy przewyższała liczbę osób innych wyznań. W związku z tym prawosławni mieszkańcy Worsy, w 1931 roku postanowili wybudować drewnianą cerkiew, wokół której skupiło się życie religijno- kulturalne mieszkańców.

Przy prawosławnej cerkwii działał męski chór, drużyna piłki ręcznej mężczyzn, a żona Batiuszki Matuszka min ozdabiała pięknymi kwiatowymi wzorami np lustra, meble dla wiernych.

Oficjalną, w dokumentach siedzibą prawosławia w gminie był Drelów, w rzeczywistości, Worsy stały się nieformalnym centrum prawosławia w latach 30-tych, w powiecie radzyńskim[2].

W II PR, w drugiej połowie lat 30-tych XX w. następowały zaostrzenia prawa wobec mniejszości narodowych, do których zaliczani byli przez władzę prawosławni mieszkańcy Worsy. Miały miejsce liczne represje władz wobec ludności prawosławnej[3].

Po Drugiej Wojnie Światowej, w ramach ustaleń między Polską oraz ZRRR, i podpisanego traktatu o wymianie ludności ukraińskiej z terenów Polski i polskiej z terenów Ukrainy, część z mieszkańców Worsy zdecydowała się wyjechać na Ukrainę. Razem z tymi mieszkańcami wyjechał ostatni Batiuszka.

Drewniana Cerkiew prawosławna została zamknięta, a następnie sprzedana. Sprzęty liturgiczne i wyposażenie cerkiwii zostało przekazane dla Prawosławnej cerkwii w Łobzie, która należy do dekanatu Szczecin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego [4] .

· Krzysztof W. Mucha, Organizacja i struktura oraz zakres kompetencji społecznych organów nadzorujących szkolnictwo powszechne na terenie województwa łódzkiego w okresie międzywojennym, „Przegląd Nauk Historycznych”, 14 (2), 2015, DOI: 10.18778/1644-857x.14.02.04.url

· · Krzysztof Grzesiak, AKCJA ROZBIÓREK CERKWI NA LUBELSZCZYŹNIE W ROKU 1938, „Studia Oecumenica”, 11, 2011, s. 313–330, DOI: 10.25167/so.3237.url

· · Jerzy Ostapczuk, Menologion kijowskiego ewangeliarza pełnego z 1707 roku (uwagi wstępne na przykładzie miesiąca wrzesień), „Elpis: czasopismo teologiczne Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku”, 18, 2016, s. 65–73, DOI: 10.15290/elpis.2016.18.08.url

· Joanna Ważniewska, Prawosławie w Polsce: Stefan Dudra, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w obszarze polityki wyznaniowej oraz polityki narodowościowej Polski Ludowej i III Rzeczypospolitej, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2019, ss. 958, „Doctrina. Studia społeczno-polityczne” (17), 2021, s. 359–368, DOI: 10.34739/doc.2020.17.21.url

Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. Istnieje hasło o wsi Worsy, a ponieważ opis dotyczy tej samej wsi, to należy rozbudować istniejące hasło. Dodane wszystkie nowe informacje należy uźródłowić przypisami - co najmniej każdy akapit, tak aby wiadomo było z jakiej publikacji pochodzi konkretna dodana informacja. Ponadto proszę nie wstawiaj na różnych stronach tego samego szkicu rozbudowy hasła - w swoim brudnopisie wystarczy :)

Elzbietaop (dyskusjaedycje)

właściwie jest to historia prawosławia które obecnie nie istniej w tej wsi, a nie jest to to opis tej miejscowości

część mieszkańców może się z tym nadal utożsamiać, ale dla części będzie prawie jak herezja

czy można zamieścić wpis nie podłączając się do opisu wsi worsy

jak np opis cerkwi: Cerkiew św. Jerzego w Łobzie

prosze o info,

Elzbietaop (dyskusjaedycje)

Witam,

dodałam jeszcze kilka żródeł,

jak mogę artykuł opublikować

Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. Można troszkę przeredagować i opublikować hasło jako np. Cerkiew prawosławna w Worsach jeżeli brak jest "wezwania" (zob. np. jakie jest przyjęte nazewnictwo na przykładzie haseł z tej kategorii -> Kategoria:Zabytkowe cerkwie w powiecie bieszczadzkim - możesz również zobaczyć formatowanie tego typu haseł). Co do publikacji, to metody są dwie: 1) prostsza - ponieważ jesteś jedyną autorką hasła kliknij w czerwony link powyżej i metodą copy-paste wklej treść hasła i zapisz. 2) przenieś pod właściwy tytuł swój brudnopis, czyli na stronie brudnopisu z hasłem użyj zakładki (na górze strony) "Przenieś" i postępuj zgodnie z opisem.

Odpowiedz na „prosze o spawdzenie artkułu”