Wątlik charłaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wątlik charłaj
Leptophyes punctatissima
(Bosc, 1792)
Samiec
Samiec
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd prostoskrzydłe
Rodzina pasikonikowate
Podrodzina długoskrzydlakowe
Rodzaj Leptophyes
Gatunek wątlik charłaj
Synonimy
  • Locusta punctatissima Bosc, 1792

Wątlik charłaj, wątlik punktowany (Leptophyes punctatissima) – gatunek małego, nielatającego owada prostoskrzydłego zaliczany do długoskrzydlakowych. Po raz pierwszy został opisany naukowo z okolic Paryża[1]. Polska nazwa rodzajowa wątlik nawiązuje do jego wątłej budowy.

Leptophyes punctatissima

Występuje licznie w Europie Zachodniej. W Polsce występuje lokalnie, jest gatunkiem bardzo rzadkim, stwierdzonym po 1980[2]. Pierwsze jego stanowisko odkryto w Poznaniu, kolejne w województwie pomorskim. Dla ochrony tego gatunku w Centrum Hewelianum utworzono użytek ekologiczny „Luneta z Pasikonikiem”[3].

Wątlik charłaj ma zielony tułów z brązową pręgą na grzbiecie oraz długie odnóża. Skrzydła są silnie zredukowane u obydwu płci. Osiąga długość 9–18 mm. Zimują jaja składane w korze drzew lub krzewów. Larwy pojawiają się wiosną. W Europie Zachodniej osobniki dorosłe obserwowane są od połowy lipca do jesieni. Wątlik charłaj jest gatunkiem roślinożernym.

Blisko spokrewnionym gatunkiem jest występujący również w Polsce Leptophyes albovittata.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Orthoptera Species File Online: species Leptophyes punctatissima (Bosc, 1792) (ang.). [dostęp 26 września 2010].
  2. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. II. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2007. ISBN 978-83-881470-7-4.
  3. Fauna. Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk". [dostęp 19 września 2010].