Włóczykij

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Włóczykij
Postać z Muminki
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Kometa nad Doliną Muminków (1946)

Ostatnie wystąpienie

Dolina Muminków w listopadzie (1970)

Twórca

Tove Jansson

Włóczykij (oryg. Snusmumriken) – bohater serii książek i komiksów Tove Jansson opowiadających o Muminkach i serialu animowanego z cyklu Muminki.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy przyjaciel Muminka, syn Joka, przyjaciela Tatusia Muminka. Lubi rozmyślać, grać na harmonijce i palić fajkę, uwielbia dobrą kawę, jest osobą, która woli samotność niż przebywanie w gronie przyjaciół, ale mimo to jest przyjacielski, empatyczny i mądry. Lubi piesze wędrówki, nienawidzi wszelkich zakazów. Jedyną osobą, której nie może znieść, jest strażnik pilnujący parku, z którym zresztą rozprawia się w jednej z powieści. Stara się posiadać jak najmniej rzeczy, jest w tym aspekcie przeciwieństwem Ryjka.

Na ilustracjach książek o Muminkach oraz w serialu Włóczykij nosi charakterystyczny, zielony kapelusz, szalik i długi, zielony płaszcz. Często nosi też plecak.

W Dolinie Muminków mieszka w namiocie nad rzeką. Kiedy tylko zbliża się zima, wyrusza w daleką wyprawę na południe, by na wiosnę znów powrócić do Doliny.

Główną inspiracją dla Tove Jansson przy tworzeniu postaci Włóczykija był jej przyjaciel Atos Wirtanen(inne języki) (1906–1979) – polityk, członek fińskiego parlamentu z ramienia socjaldemokratów w latach 1936–1953.[potrzebny przypis]

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Słowo Snusmumriken pochodzi od szwedzkiego snusmumrik, co oznacza stary człowiek, który mówi niedbale i można to dosłownie tłumaczyć jako stary gawędziarz, stary nudziarz, lub niechlujny, stary człowiek.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Yvonne Bertills, Beyond Identification: Proper Names in Children's Literature, 2003