Władimir Goleniszczew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wladimir Goleniszczew

Władimir Goleniszczew (ros. Владимир Семёнович Голенищев; ur. 17 stycznia 1856 w Petersburgu, zm. 9 sierpnia 1947 w Nicei[1]) – rosyjski egiptolog, tłumacz z języka egipskiego i kolekcjoner sztuki starożytnego Egiptu[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1875 podjął studia języków wschodnich na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym, kończąc je w 1879 r., po czym w tym samym roku odbył pierwszą krótką podróż naukową do Egiptu, a rok później podjął pracę w Ermitażu, zajmując się tam katalogowaniem i opisywaniem zbiorów egipskich. Po rewolucji październikowej zdecydował zostać na emigracji, najpierw we Francji, gdzie mieszkał już od lat, a później objął stanowisko profesora egiptologii Uniwersytetu Kairskiego, gdzie pracował do emerytury w 1929. Później w dalszym ciągu mieszkał w Kairze prowadząc badania języka i literatury staroegipskiej[3].

Już na studiach[4], jak i później, badał staroegipskie papirusy hieratyczne z kolekcji Ermitażu, gdzie m.in. odkrył i opracował opowiadanie Rozbitek[5]. Opublikował także kupione przez siebie Podróże Wenamona[6]. Swoje bogate zbiory egipskie sprzedał moskiewskiemu Muzeum Sztuk Pięknych[7], część trafiła także do Ermitażu[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dembska Albertyna, 1995: Kultura starożytnego Egiptu: słownik.Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.