Włodzimierz Albin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodzimierz Albin

Włodzimierz Albin - urodzony 23 lipca 1958 r. w Poznaniu - prawnik i wydawca.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 80. XX w. był doktorantem w Instytucie Państwa i Prawa PAN, współpracował z biurem prasowym Sejmu, pracował jako niezależny doradca prawny powstających wówczas prywatnych przedsięwzięć.

W latach 90. założył wraz z wspólnikami wydawnictwo prawnicze Dom Wydawniczy ABC[1], który stał się wiodącym wydawnictwem prawniczym w Polsce. W 1999 sprzedał udziały w firmie międzynarodowemu wydawnictwu Wolters Kluwer[2] z siedzibą w Amsterdamie. Od tego czasu kieruje działalnością Wolters Kluwer w Polsce jako prezes zarządu[3], a wydawnictwo, pod nazwą Wolters Kluwer Polska jest największym polskim wydawnictwem prawniczym i jednym z największych wydawnictw w kraju, o obrotach przekraczających 200 mln zł rocznie. 80% przychodów wydawnictwa stanowią produkty elektroniczne i software.

Jest również dyrektorem zarządzającym Wolters Kluwer w Rumunii[4].

Doświadczenia Włodzimierza Albina oprócz działalności wydawniczej i prawniczej obejmują także druk cyfrowy (stworzył pierwszą w Polsce drukarnię cyfrową), call center, tworzenie oprogramowania oraz prowadzenie inwestycji developerskich (głównie biurowych).

Włodzimierz Albin od lat dziewięćdziesiątych działa w Polskiej Izbie Książki, jest drugą kadencję jej prezesem[5]. Jest także członkiem zarządu stowarzyszenia Kreatywna Polska, skupiającego reprezentantów biznesu kreatywnego w Polsce. O lat działa także w organizacji Law Publishers Europe skupiającej największe wydawnictwa prawnicze w Europie. Wykłada na Podyplomowym Studium Polityki Wydawniczej Uniwersytetu Warszawskiego[6]. Jest przewodniczącym rady Fundacji Powszechnego Czytania[7].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2019 r. - laureat Plebiscytu 30-lecia na najważniejsze i najbardziej wpływowe osobowości polskiego Rynku Książki[8], ogłoszonego przez Bibliotekę Analiz.

Prywatnie[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty i ma dwoje dorosłych dzieci. Mieszka w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wirtualna Polska Media S.A, ABC Dom Wydawniczy, ksiazki.wp.pl, 22 października 2012 [dostęp 2019-09-12] (pol.).
  2. Home | Wolters Kluwer, wolterskluwer.com [dostęp 2019-09-12] (ang.).
  3. Kierownictwo - O firmie - wolterskluwer.pl, www.wolterskluwer.pl [dostęp 2019-09-12].
  4. Soft legislativ , Program legislativ , Aplicatie legislativa , Legislatie, Wolters Kluwer Romania , Soft legislativ , Program legislativ , Aplicatie legislativa [dostęp 2019-09-12] (ang.).
  5. Władze PIK, pik.org.pl [dostęp 2019-09-12] (pol.).
  6. Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW - Podyplomowe Studia Polityki Wydawniczej i Księgarstwa, www.wdib.uw.edu.pl [dostęp 2019-09-12].
  7. Kim jesteśmy, Fundacja Powszechnego Czytania [dostęp 2019-09-12] (pol.).
  8. l, Prezes Wolters Kluwer Polska wśród osobowości rynku książki, Prawo.pl, 23 maja 2019 [dostęp 2019-09-12] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]