VK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z W Kontaktie)
Skocz do: nawigacja, szukaj
VK
serwis społecznościowy
logo serwisu
logo serwisu
Komercyjna tak
Autor Paweł Durow
Właściciel OOO „WKontaktie”
Rejestracja obowiązkowa
Strona internetowa

VK (dawniej WKontaktie, ros. ВКонтакте, pol. WKontakcie) – rosyjski serwis społecznościowy założony przez Pawieła Durowa w 2006 roku. Według danych portalu Alexa, pierwszy pod względem liczby odwiedzin serwis internetowy w Rosji[1] i Ukrainie[2], drugi na Białorusi i w Kazachstanie. Strona VK jest także popularna w republikach bałtyckich (10 miejsce w Estonii[3], 15 na Łotwie[4], 29 na Litwie[5]).

Początkowo powstał jako portal dla studentów i absolwentów wyższych uczelni. Używany przez ogół społeczeństwa. Jest głównym konkurentem portalu społecznościowego Odnoklassniki.ru, którego pobił w styczniu 2011, gdy na stronę WKontaktie weszło 13,09 mln użytkowników, a na stronę Odnoklassniki.ru – 11 tys. mniej.

Po tym, gdy portal stał się bardzo popularny, założyciel portalu Paweł Durow w 2014 roku został usunięty ze stanowiska dyrektora generalnego przez oligarchów Aliszera Usmanowa i Igora Seczina z bliskiego otoczenia Władimira Putina. Od tego czasu założyciel portalu przebywa za granicą, a portal znajduje się pod kontrolą władz[6][7].

Strona dostępna jest w kilkudziesięciu językach, w tym także po po polsku.

Portal w popkulturze[edytuj]

W piosence „Na rajonie” w wykonaniu duetu Potap i Nastia Kamienskich pojawił się tekst: не ищи меня В Контакте, в Одноклассниках нас нету (nie szukaj mnie WKontaktie, w Odnokłassnikach nas nie ma). Jest to nawiązanie do tego serwisu, jak również do drugiego pod względem popularności w Rosji.

Przypisy