W kręgu zła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
W kręgu zła
Le Cercle rouge
Gatunek

dramat
czarny kryminał

Data premiery

20 października 1970

Kraj produkcji

Francja
Włochy

Język

francuski

Czas trwania

140 min

Reżyseria

Jean-Pierre Melville

Scenariusz

Jean-Pierre Melville

Główne role

Alain Delon
André Bourvil
Gian Maria Volonté
Yves Montand
François Périer

Muzyka

Éric Demarsan

Zdjęcia

Henri Decaë

Scenografia

Théobald Meurisse
Pierre Charron

Montaż

Marie-Sophie Dubus

Produkcja

Robert Dorfmann

Dystrybucja

Rialto Pictures

W kręgu zła (fr. Le Cercle rouge) – francuski dramat kryminalny z 1970 w reżyserii Jean-Pierre’a Melville’a. Główne role zagrali: Alain Delon, Bourvil, Gian Maria Volonté i Yves Montand.

W filmie rolę dramatyczną zagrał Bourvil, kojarzony głównie z kreacjami komediowymi, m.in. w duecie z Louisem de Funèsem. Była to jedna z ostatnich ról w jego życiu. Aktor zmarł po ciężkiej chorobie na miesiąc przed premierą W kręgu zła. Był to również przedostatni film w karierze reżysera Jean-Pierre’a Melville’a, który zmarł 3 lata później.

Oryginalny tytuł filmu – Le Cercle rouge (co w tłumaczeniu na język polski właściwie znaczy – czerwony krąg) odnosi się do motta filmu, którym są prezentowane na początku filmu słowa Buddy. Tak naprawdę słów tych Budda nigdy nie powiedział. Reżyser sam wymyślił to motto.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni...

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Złodziej Corey po kilku latach spędzonych w więzieniu wychodzi na wolność. W tym samym czasie gangster Vogel brawurowo ucieka eskortującemu go komisarzowi Matteiemu. W wyniku niezwykłego zbiegu okoliczności drogi obu przestępców krzyżują się. Bohaterowie pomagają sobie nawzajem, zaprzyjaźniają się i postanawiają wspólnie dokonać napadu na ekskluzywny salon jubilerski, który nadał Corey'owi strażnik więzienny. Do współpracy angażują byłego policjanta i współpracownika Matteiego, znakomitego strzelca Jansena. Tymczasem wciąż ścigający Vogla komisarz podstępem zmusza do współpracy właściciela nocnego klubu, Santiego, który ma świetne rozeznanie w paryskim świecie przestępczym. Corey'a namierza również były kompan Rico, który przed laty wystawił go policji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]