Walowy Żleb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walowy Żleb widoczny po lewej stronie zdjęcia (pierwszy większy żleb od lewej)

Walowy Żleb (słow. Valov žľab) – żleb w zachodniej ścianie masywu Gerlacha w słowackiej części Tatr Wysokich. Walowy Żleb opada spod Przełęczy Tetmajera i kieruje się na południowy zachód w stronę Wyżniej Batyżowieckiej Równi w Dolinie Batyżowieckiej. Walowym Żlebem nie wiodą żadne znakowane szlaki turystyczne, prowadzi przez niego taternicka droga zwana drogą Chmielowskiego, która prowadzi z Doliny Batyżowieckiej przez Przełęcz Tetmajera na główny wierzchołek Gerlacha.

Nazewnictwo Walowego Żlebu upamiętnia Jędrzeja Walę młodszego, który to dokonał pierwszego jego przejścia wraz z Januszem Chmielowskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wejścia turystyczne Walowym Żlebem na Przełęcz Tetmajera:

  • Janusz Chmielowski i Jędrzej Wala młodszy, 24 sierpnia 1895 r. – letnie,
  • Gyula Hefty i Gyula Komarnicki, 9 lutego 1913 r. – zimowe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XII. Wschodnia Batyżowiecka Przełęcz – Litworowa Przełęcz. Warszawa: Sport i Turystyka, 1965.
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  3. Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. ISBN 83-909352-2-8.