Jędrzej Wala (młodszy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jędrzej Wala
Ilustracja
fotografia z 1889
Data i miejsce urodzenia

25 lipca 1841
Zakopane

Data i miejsce śmierci

po 1900
okolice Preszowa

Zawód, zajęcie

przewodnik tatrzański

Przewodnicy tatrzańscy ok. 1877 r., – od lewej Wojciech Roj, Jędrzej Wala młodszy, Jędrzej Wala starszy, Szymon Tatar (starszy) i Maciej Sieczka

Jędrzej Wala młodszy (ur. 25 lipca 1841 w Zakopanem, zm. po 1900 w okolicach Preszowa) – przewodnik tatrzański, syn Jędrzeja Wali starszego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był przedstawicielem młodszego pokolenia przewodników tatrzańskich i wśród nich jednym z najlepszych. Od 1877 należał do I klasy przewodnickiej. Znany był z wielkiej wiedzy na temat Tatr. Prowadził na wycieczki licznych turystów, takich jak Tytus Chałubiński, Leopold Świerz, Karol Potkański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Janusz Chmielowski czy Mieczysław Karłowicz. Uczniem Wali młodszego był Klimek Bachleda, zwany później „królem przewodników”.

Przeszedł wiele istotnych dróg w wysokich partiach Tatr. Do jego największych osiągnięć należą: pierwsze przejście Drogi po Głazach na Mięguszowiecki Szczyt (1883), przejście wschodniej ściany Lodowego Szczytu (1889), zdobycie Hrubego Wierchu przez Wielicki Ogród (ok. 1890), wejście na Młynarza, pierwsze znane przejście przez Pościel Jasińskiego (1895) i wyprawa na Ganek z Leopoldem Świerzem (1877), bliska zakończenia sukcesem – szczyt zostałby zdobyty, gdyby nie zapadające ciemności.

W roku 1898 wyjechał na stałe na Węgry, w okolice Preszowa i tam założył gospodarstwo i rodzinę, a wkrótce prawdopodobnie zmarł. Jego imieniem nazwana jest Walowa Drabina na wschodniej ścianie Lodowego Szczytu i Walowy Żleb w zachodniej ścianie Gerlacha.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]