Warszewiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Warszewiec
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Strumień
Długość ok. 5 km
Źródło
Miejsce Szczecin Warszewo
Wysokość

78 n.p.m.

Współrzędne

53°28′54″N 14°32′22″E/53,481667 14,539444

Ujście
Recypient Osówka
Miejsce

Szczecin Niemierzyn

Współrzędne

53°27′17″N 14°31′51″E/53,454722 14,530833

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Warszewiec (do 1945 niem. Kückenmühlenbach) – strumień o długości ok. 5 km w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim w granicach administracyjnych Szczecina.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Nad Warszewcem stwierdzono występowanie osadnictwa ludzkiego w neolicie. W średniowieczu i do końca XIX w. pobudowano nad nim szereg młynów wodnych. Pozostały po nich ślady w postaci stawów spiętrzających wody. Jednym z młynów był Pisklęcy Młyn (niem. Kückenmühle), istniejący już w XVII w.

Strumień bierze swój początek na podmokłych łąkach w okolicach ulicy Wapiennej w osiedlu Warszewo[1]. Warszewiec opływa Warszewo półkoliście, a następnie kieruje się na południe, po przepłynięciu ok. 1 kilometra przyjmuje z prawego brzegu Warszówkę. Płynie głęboką doliną (miejscami krytym kanałem), która od ulicy Chopina przechodzi w rynnę erozyjną. Płynąc wzdłuż ul. Wł. Broniewskiego dopływa do Placu Matki Polki, gdzie wpływa do krytego kanału. Warszewiec przepływa kanałem jeszcze ok. 2 km, po czym uchodzi do Osówki[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Red. Białecki Tadeusz – Encyklopedia Szczecina, Szczecin 1999.
  • T. Białecki, L. Turek-Kwiatkowska, Szczecin stary i nowy, wyd. Szczecińskie Towarzystwo Kultury, Szczecin 1991, str. 374-5