Waterjet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Głowica robocza systemu AWJ: 1 – dopływ wody pod wysokim ciśnieniem, 2 – dysza wodna z osadzonym diamentem, szafirem lub rubinem, 3 – materiał ścierny (garnet), 4 – dysza mieszająca, 5 – dysza tnąca, 6 – strumień tnący, 7 – cięty materiał

Waterjet – ogólna nazwa technologii przecinania lub czyszczenia różnych materiałów z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem[1]. Technologia narodziła się w latach 70., ale dopiero na początku lat 80. znalazła szersze zastosowanie w przemyśle. Samo słowo waterjet można przetłumaczyć jako strumień wody i dotyczy przecinania lub czyszczenia samą wodą. Bardziej poprawną nazwą technologii (uwzględniając ilość aplikacji) jest abrasive water jet (AWJ) która odnosi się także do użycia wody, ale z dodatkiem ścierniwa (przecinanie samą wodą jest ograniczone do niektórych rodzajów materiałów)[1]. W Polsce używa się określenia obróbka wodno-ścierna lub hydro-ścierna jako tłumaczenie pojęcia abrasive water jet, a sama maszyna jest często nazywana wycinarką CNC. Pojęcie waterjet jest jednak najbardziej popularnym, potocznie używanym, słowem odnoszącym się do tej technologii.

Zasada powstawania strugi wodno-ściernej w technologii abrasive water jet[edytuj | edytuj kod]

Technologia abrasive water jet (AWJ) używa strugi wody do przyspieszenia ziaren ścierniwa (najczęściej jest nim granat)[2]. Woda po przejściu przez dyszę wodną powoduje inżektorowe zasysanie ścierniwa do komory miksującej. Mieszanina wody i ścierniwa kierowana jest następnie do dyszy hydro-ściernej (mixing tube) w celu jej uformowania i ustabilizowania. Powstająca w ten sposób struga posiada wystarczającą ilość energii aby przeciąć najtwardsze materiały. Prędkość takiej strugi, u wylotu z dyszy, przekracza 300 m/s.

Technologia pozwala na cięcie bardzo twardych materiałów (np. stopy tytanu) o grubości 150 mm i więcej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Waterjety.pl – technologia waterjet – cięcie wodą, waterjety.pl [dostęp 2017-01-26].
  2. o, .:: waterjet.org.pl – technologia cięcia strumieniem wodno-ściernym waterjet ::., www.waterjet.org.pl [dostęp 2017-01-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]