Wawrzyniec Wang Bing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Wawrzyniec Wang Bing
王炳樂倫
męczennik
Data i miejsce urodzenia 1802
Guiyang, Chiny
Data i miejsce śmierci 28 stycznia 1858
Maokou, Chiny
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 2 maja 1909
przez Piusa X
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Relikwie św. Wawrzyńca Wang Bing. Muzeum «Dom Pauliny Jaricot», Lyon, Francja

Św. Wawrzyniec Wang Bing (chiń. 王炳樂倫) (ur. 1802 r. w Guiyang w Chinach – zm. 28 stycznia 1858 r. w Maokou, prowincja Kuejczou) – święty Kościoła katolickiego, katechista, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wawrzyniec Wang Bing urodził się w rodzinie katolickiej jako jedyny syn wśród kilkorga dzieci. Jego rodzice zostali uwięzieni z powodu wiary, a następnie wygnani do Mongolii, gdzie zmarli. Wawrzyniec Wang Bing zamieszkał z najstarszą siostrą, ale ona również została wygnana i wtedy zamieszkał u ciotki. W wieku 20 lat ożenił się i miał dwóch synów i trzy córki. Został przywódcą katolików w swojej wspólnocie. W 1854 r. prowadził pracę misyjną w Pingyu i powiecie Weng’an, później w Pu’an. Następnie przeniósł się do Maokou w prowincji Kuejczou. Dostał się tam razem z przyjacielem Hieronimem Lu Tingmei. Próbowali tam zbudować miejsce do nauczania wiary katolickiej. Postąpili jednak wbrew zwyczajowej praktyce i nie przekupili miejscowych urzędników, w wyniku czego znaleźli się na ich „czarnej liście”. 13 grudnia 1857 r. zostali aresztowani podczas wieczornej modlitwy. Bez rozprawy zostali skazani na śmierć razem z Agatą Lin Zhao przez mandaryna Maokou. Następnego dnia zostali ścięci. W nocy kilku przyjaciół przyszło i zabrało ich ciała, żeby je pochować.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Razem z Hieronimem Lu Tingmei i Agatą Lin Zhao należy do grupy męczenników z Maokou. Zostali oni beatyfikowani 2 maja 1909 r. przez Piusa X. Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 71.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]