Przejdź do zawartości

WebGL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
WebGL
Logo WebGL
Logo programu
Autor Khronos Group
Aktualna wersja stabilna 1.0.3 27 października 2014; ponad 9 lat temu
Platforma sprzętowa Wieloplatformowy
Rodzaj Biblioteka programistyczna / API
Strona internetowa

WebGL jest rozszerzeniem możliwości języka JavaScript, zapewniającym dostęp do trójwymiarowego API w przeglądarce internetowej.

WebGL bazuje na OpenGL ES w wersji 2.0 i dostarcza programistom interfejs grafiki 3D. Korzysta z występującego w HTML 5 elementu Canvas i daje dostęp do modelu DOM.

Aktualnie zaimplementowane jest w przeglądarkach: Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari, Opera, Microsoft Edge oraz Internet Explorer.

Do rysowania grafiki za pomocą GPU wymagają urządzeń z kartami graficznymi wspierającymi minimalnie OpenGL 2.0 lub OpenGL ES 2.0. W przypadku braku zgodnej karty graficznej w przeglądarkach Google Chrome i Internet Explorer 11 możliwe jest rysowanie grafiki programowo.

WebGL jest tworzone przez konsorcjum Khronos Group. W skład grupy pracującej nad WebGL wchodzą: Mozilla, Apple, Google i Opera Software.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki WebGL sięgają eksperymentów Mozilli z Canvas 3D. Pierwsza demonstracja prototypu odbyła się w 2006 roku. Pod koniec 2007 roku zarówno Mozilla i Opera miały przygotowane własne implementacje. W 2009 Mozilla i Khronos połączyły się w grupę WebGL Working Group.

Biblioteki programistyczne[edytuj | edytuj kod]

Istnieje kilka bibliotek pozwalających na korzystanie z WebGL. Pierwszą była WebGLU. Inne to m.in.: GLGE, C3DL, Copperlicht, SpiderGL, SceneJS czy THREE.JS.

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

W maju 2011, niemiecka grupa Context Information Security opublikowała artykuł opisujący wiele podatności związanych z bezpieczeństwem WebGL oraz jego implementacji w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Google Chrome[1]. Przykładowe ataki obejmują zawieszenie komputera oraz wykonanie i przesłanie przez sieć Internet zrzutu ekranu użytkownika. W kolejnych tygodniach, zagrożenia wynikające z użycia WebGL potwierdził US-CERT[2] oraz Microsoft[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. WebGL - A New Dimension for Browser Exploitation. [dostęp 2011-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-30)].
  2. WebGL Security Risks. [dostęp 2011-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-16)].
  3. WebGL Considered Harmful
  4. Chromium Blog: The future of O3D [online], blog.chromium.org [dostęp 2017-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]