Fundacja Mozilla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mozilla Foundation
Mozilla Foundation
Data założenia 15 lipca 2003
Lokalizacja Stany Zjednoczone Mountain View
Produkty Mozilla Firefox
Mozilla Thunderbird
Mozilla Firefox Mobile
Firefox OS
Dochód $311 million (2012)
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
Mozilla Foundation
Mozilla Foundation
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Mozilla Foundation
Mozilla Foundation
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Mozilla Foundation
Mozilla Foundation
Ziemia 37°23′16,4″N 122°04′58,8″W/37,387900 -122,083000
Strona internetowa
Ten artykuł dotyczy fundacji. Zobacz też: inne znaczenia słowa Mozilla.

Fundacja Mozilla (ang. The Mozilla Foundation) – organizacja non-profit powołana 15 lipca 2003, której celem jest zapewnienie organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla projektu Mozilla i jego pochodnych.

Powstanie fundacji było konieczne dla dalszego istnienia projektu po tym, jak AOL zwolniła wszystkich programistów Netscape Communications Corporation nad nim pracujących. Do fundacji Mozilli należy Mozilla Corporation – ta powstała 3 sierpnia 2005 firma przejęła obowiązki rozwijania i wydawania produktów: Firefox oraz Thunderbird. 19 lutego 2008 za dalszy rozwój Thunderbirda odpowiedzialność przejęła nowo utworzona spółka zależna fundacji, Mozilla Messaging[1].

Pieniądze na prowadzenie swojej działalności fundacja Mozilla jako organizacja non-profit czerpie głównie z funkcji wyszukiwania w przeglądarce Mozilla Firefox - właściciele wyszukiwarek internetowych płacą za ustawienie swoich wyszukiwarek jako domyślnych. Inne źródła dochodów to m.in.  sklep z ubraniami i maskotkami z logo swoich produktów oraz dotacje od osób prywatnych i firm[2]. Na początku działalności fundacja otrzymała także dwa miliony dolarów od AOL[3].

Aktualną przewodniczącą fundacji/korporacji Mozilla jest Mitchell Baker, w radzie dyrektorów znajdują się także m.in. Joi Ito, Bob Lisbonne oraz Brian Behlendorf.

Przypisy

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]