Fundacja Mozilla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mozilla Foundation
Mozilla Foundation
Data założenia 15 lipca 2003
Państwo  Stany Zjednoczone
Lokalizacja Stany Zjednoczone Mountain View
Produkty m.in. Mozilla Firefox,
Mozilla Thunderbird,
Firefox OS,
Rust
Dochód $329.5 miliona (2014 r.)
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
Mozilla Foundation
Mozilla Foundation
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Mozilla Foundation
Mozilla Foundation
Ziemia37°23′16,4″N 122°04′58,8″W/37,387900 -122,083000
Strona internetowa
Ten artykuł dotyczy fundacji. Zobacz też: inne znaczenia słowa Mozilla.

Fundacja Mozilla (ang. The Mozilla Foundation) – organizacja non-profit powołana 15 lipca 2003, której celem jest zapewnienie organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla projektu Mozilla i jego pochodnych.

Powstanie fundacji było konieczne dla dalszego istnienia projektu po tym, jak AOL zwolniła wszystkich programistów Netscape Communications Corporation nad nim pracujących. Do fundacji Mozilli należy Mozilla Corporation – ta powstała 3 sierpnia 2005 firma przejęła obowiązki rozwijania i wydawania produktów: Firefox oraz Thunderbird. 19 lutego 2008 za dalszy rozwój Thunderbirda odpowiedzialność przejęła nowo utworzona spółka zależna fundacji, Mozilla Messaging[1].

Pieniądze na prowadzenie swojej działalności fundacja Mozilla jako organizacja non-profit czerpie głównie z funkcji wyszukiwania w przeglądarce Mozilla Firefox - właściciele wyszukiwarek internetowych płacą za ustawienie swoich wyszukiwarek jako domyślnych. Inne źródła dochodów to m.in. sklep z ubraniami i maskotkami z logo swoich produktów oraz dotacje od osób prywatnych i firm[2]. Na początku działalności fundacja otrzymała także dwa miliony dolarów od AOL[3].

Aktualną przewodniczącą fundacji/korporacji Mozilla jest Mitchell Baker, w radzie dyrektorów znajdują się także m.in. Joi Ito, Bob Lisbonne oraz Brian Behlendorf.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]