Wellness
Wellness – określenie używane w znaczeniu zapewnienia stanu zdrowej równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka, który powoduje uczucie ogólnego dobrobytu. Jest ono używane w kontekście medycyny alternatywnej. Koncepcja została zauważona w latach 50. XX wieku przez Halberta L. Dunna[1], choć jego początki pojawiły się już w XIX wieku.
Osiągnięcie lub utrzymanie dobrego samopoczucia, może być określone przez indywidualne świadomości i zdolności pomiaru stanów zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie się, odpowiedzialność finansową, produktywność, a także gotowość i unikanie typowych niekorzystnych czynników. Wellness można również określić jako stan równowagi organizmu, który utrzymywany powoduje, że organizm nie odczuwa przemęczenia, nie grozi mu stan depresyjny lub choroby. Wellness łączy w sobie zdrowie i szczęście człowieka. Aby osiągnąć ten stan należy pracować nad jego uwarunkowaniami. Uwarunkowania te są często uważane za: świadomość i inicjatywy w celu poprawy własnego stanu zdrowia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego, duchowego, sytuacji środowiskowej, społecznej czy zawodowej.
Spis treści
Rozwój wellness[edytuj | edytuj kod]
Wellness utożsamiane jest z rozwojem pokolenia, które urodziło się po drugiej wojnie światowej. Pojęcie odnosi się do zamożniejszych społeczeństw, których podstawowe porzeby ciała (potrzeby żywności, schronienia i podstawowej opieki medycznej) zostały już spełnione. Wiele z rozwiązań stosowanych w realizacji dobrego samopoczucia w rzeczywistości skierowane są na zwalczanie skutków ubocznych bogactwa, takie jak otyłość i brak aktywności fizycznej. Znaczenie wellness wzrosło w popularnej koncepcji począwszy od XIX wieku, podobnie jak klasa średnia zaczęła pojawiać się w świecie uprzemysłowionym. Jest to społeczeństwo, dla którego najważniejszym aspektem staje się zdrowie, odchodząca w przeszłość witalność, niespożyte siły i energia. Jest to pokolenie, które pragnie zatrzymać swoją młodość, dzięki czemu powstają różnego rodzaju firmy i programy, które świadczą usługi związane ze zdrowiem, poprawą samopoczucia, czy aktywnością fizyczną, np. kluby fitness, ośrodki spa, baseny, sauny, aquaparki, salony urody[2].
Programy[edytuj | edytuj kod]
Alternatywne podejście do wellness często wskazuje zastosowanie dwóch różnych wyrażeń: zdrowotne programy wellness oraz dobre samopoczucie. Programy wellness różnią się w zależności od rynku odbiorcy docelowego, któremu są proponowane.
Programy zdrowotne promują wyspecjalizowane firmy oraz szkoły, z uwzględnieniem programów osobistych wellness, sprzedawanych bezpośrednio do jednostek ochrony zdrowia. Programy wellness próbują ułatwić poprawę życia zalecając pozytywne zmiany w stylu życia. Zdrowotne programy odnowy oferują alternatywne techniki medycyny w celu poprawy samopoczucia. Wskazanie czy te techniki rzeczywiście wpływają i poprawiają zdrowie fizyczne jest kontrowersyjne i stało się przedmiotem wielu dyskusji. Zachowania w dążeniu do odnowy biologicznej często zawierają wiele praktyk w zakresie ochrony zdrowia, takie jak dokonywanie zdrowych zmian w stylu życia i wykorzystywanie terapii naturalnych.
Część społeczeństwa opiera wellness na wierze w zapewnienie równowagi w rodzinie, dobrym relacjom i duchowej świadomości.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Wellness - The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
- ↑ Co to jest wellness? • zdrowie, zdrowie.wsukience.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).